Carlson Investments nabył za 2,5 mln zł opcję na zakup 100% udziałów w Paymiq Financial Group. Dotychczas opcja przysługiwała Bouchard et Cie SA w zamian za pokrycie wszystkich kosztów utworzenia Paymiq, jak również ubiegania się przez spółkę o licencję na prowadzenie działalności w zakresie usług pieniężnych (MSB) w FINTRAC oraz finasowanie firmy, aż do osiągnięcia przez nią etapu pełnej operacyjności. Bouchard et Cie jest jednym z akcjonariuszy Carlson Investments.

Carlson Investments przejął kanadyjski fintech Paymiq

– Paymiq został sfinansowany przez Bouchard et Cie w okresie kiedy Carlson Investments był w trakcie tworzenia. W dalszym etapie uzyskiwała koncesję, co uniemożliwiało formalne zmiany, więc Bouchard et Cie finansował podmiot do czasu uzyskania stanu operacyjności. W ramach transakcji defacto zwróciliśmy koszty stworzenia Paymiq. Naszym celem jest dynamiczny rozwój tego projektu – powiedział Aleksander Gruszczyński (zdjęcie główne), prezes zarządu Carlson Investments S.A.

Paymiq jest kanadyjskim fintechem na wczesnym etapie rozwoju. Firma tworzący narzędzia do zarządzania codziennymi finansami dla osób fizycznych oraz firm w zakresie rachunków płatniczych, bankowości mobilnej, płatności SWIFT, płatności SEPA oraz funkcjonalnej platformy wymiany walut. Aktualnie startup jest na etapie opracowywania infrastruktury operacyjnej, nawiązywania relacji z SWIFT oraz przygotowywania się do osiągnięcia pełnej operacyjności.

Transakcja została sfinansowana dzięki emisji akcji serii S o wartości 5,9 mln zł. Środki pozyskane od inwestorów zostaną przeznaczone na inwestycje w kolejne projekt z branż FinTech, MedTech i CleanTech.

W portfelu Carlson Investments, poza Paymiq, znajduje się fintech Helvexia PTE. Ltd. Natomiast fundusz Carlson ASI EVIG ALFA wspiera m.in. epeer oraz MMPay.