Założony w roku 2018 przez Wojciecha Rokosza, Karola Klimasa i Wojciecha Wójtowicza, startup Plenti oferuje dostęp do elektroniki w modelu subskrypcyjnym. Użytkownicy mogą wynająć urządzenia na okres od 1 do 12 miesięcy, płacąc tylko za czas wypożyczenia. Dzięki temu nie muszą kupować ich na własność ani wiązać się kilkuletnią umową leasingu. Po okresie wynajmu sprzęt wraca do Plenti i trafia dalej do obiegu.

Co oferuje startup Plenti?

Użytkownikami Plenti są klienci indywidualni oraz firmy. Ponad połowa z nich decyduje się na 12-miesięczną subskrypcję. Z kolei najpopularniejsza kategoria urządzeń to konsole i gogle VR, które stanowią 30 procent wszystkich wynajmów. Plenti oferuje też między innymi telefony, smartwatche, laptopy, drony, oczyszczacze powietrza, roboty odkurzające, czy ekspresy do kawy.

Teraz Plenti wprowadza circular economy na nowy poziom, udostępniając przedsiębiorcom PlentiPartners. W ramach tego programu samozatrudnieni oraz MŚP mogą zarabiać na wynajmie sprzętu innym. Partnerzy kupują elektronikę użytkową, którą następnie dzierżawią Plenti i otrzymują regularne, stałe wynagrodzenie – niezależnie od tego, czy ich urządzenia zostały w danym okresie wypożyczone. Sprzęt jest ubezpieczony i serwisowany przez Plenti, a na koniec spółka go wykupuje.

Pilotaż PlentiPartners wystartował w czerwcu 2022 roku. Wartość urządzeń dostarczanych przez partnerów rośnie średnio o 30 proc. miesięcznie. Dziś partnerzy Plenti korzystają z aplikacji internetowej, w której zawierają umowy, mogą bezpośrednio kupić sprzęt oraz zarządzać kontraktami. Dzięki temu ich zaangażowanie w platformę Plenti wymaga jedynie kilku kliknięć i regularnego wystawiania faktur – czytamy w komunikacie.

Plenti pozyskuje ponad 23 mln złotych

Na swój dalszy rozwój Plenti pozyskało ok. 23,5 mln zł (5 mln euro) w rundzie late seed, której przewodził fundusz 4growth VC, przy udziale Montis Capital. Finansowanie zapewnił też NIF, aniołowie biznesu, w tym Piotr Biało (CFO i współzałożyciel Docplanner) i Kuba Filipowski (współzałożyciel Netguru), oraz dotychczasowi inwestorzy, którzy wspierają Plenti od rundy pre-seed, m.in. AIP Seed, twórcy grupy Blix oraz założyciele Allegro. Łączna wartość kapitału pozyskanego przez Plenti od inwestorów to ponad 30 mln zł.

Wsparcie inwestorów pozwoli na zwiększenie zespołu, który pomoże w rozwoju PlentiPartners, umacnianiu pozycji Plenti w Polsce i przygotowaniach do międzynarodowej ekspansji. Startup zatrudnia dziś ponad 40 osób i poszukuje programistów, analityków danych, specjalistów od ryzyka, a także doświadczonych menedżerów, którzy wesprą założycieli.