Stworzona przez Billon technologia umożliwia zapisywanie kompletnych dokumentów w zabezpieczonym kryptograficznie rozproszonym rejestrze. Blockchain wykorzystano już do publikacji cyfrowych odwzorowań dyplomów akademickich, które w ten sposób zostały zabezpieczone przed sfałszowaniem. Jako pierwsza wyższa uczelnia w Polsce z rozwiązania skorzystała Politechnika Świętokrzyska.
OPTeam planuje rozszerzenie tej funkcjonalności o zarządzanie innymi dokumentami, takimi jak decyzje administracyjne czy zaświadczenia o statusie studenta. Miałaby powstać w pełni cyfrowa teczka studenta do publikacji, przechowywania i udostępniania najważniejszych dokumentów. W komunikacie czytamy, że pierwszych wdrożeń można spodziewać się w drugim kwartale przyszłego roku.
Dokumenty akademickie na blockchainie nowym standardem?
System rozwinięty przez Billon stanowi alternatywę dla konwencjonalnych metod elektronicznego zarządzania poufnymi dokumentami i danymi. Technologia ta nie przechowuje w rozproszonej formie jedynie kryptograficznych odwołań do dokumentów (skrótów hashowych), a kompletne dokumenty. Rozwiązanie umożliwia w pełni cyfrową weryfikację autentyczności dyplomu.
Administracja uczelni może w ciągu kilku sekund zapisać plik PDF w postaci danych rozproszonych na blockchainie. Studenci będą mogli pobrać plik w dowolnym czasie i miejscu na swój komputer lub urządzenie mobilne. Dyplom zapisany w strukturze blockchain może być pobrany i odczytany jedynie przez osobę dysponującą unikalnym kluczem.
– OPTeam od lat tworzy i dostarcza rozwiązania wspierające działalność uczelni. Opiera się przy tym na własnych doświadczeniach, w wyniku których powstały produkty digitalizujące procesy administracyjne, dydaktyczne oraz związane z komercjalizacją badań naukowych. Zapewniając zintegrowane rozwiązania, korzysta z osiągnięć partnerów technologicznych, czego efektem jest współpraca z firmą Billon. Zastosowanie technologii blockchain do bezpiecznej publikacji dokumentów to uzupełnienie szerokiej gamy rozwiązań usprawniających relację uczelni ze studentem – mówi Tomasz Ostrowski, Prezes OPTeam SA.
Gwarancja autentyczności
Blockchain jako szyfrowana i rozproszona baza danych idealnie nadaje się do przechowywania w swojej strukturze wartościowych dokumentów, gwarantując ich autentyczność i zabezpieczając przed podrobieniem. Potencjał tej technologii został już dostrzeżony przez wiele uczelni na świecie, które opracowały pierwsze wdrożenia, wydając swoim absolwentom zapisane na blockchainie cyfrowe kopie dyplomów.
Na forum Unii Europejskiej – w raporcie opracowanym na zlecenie Wspólnego Centrum Badawczego Komisji Europejskiej – uwierzytelnianie dokumentów zostało wskazane jako jedno z czterech najważniejszych zastosowań blockchaina.
– Technologia blockchain rozwiązuje problem uczelni, studentów i potencjalnych pracodawców, zapobiegając oszustwom związanym z fałszowaniem dyplomów i stopni naukowych. Przechowywanie danych w całości w rozproszonym rejestrze zapewnia ich integralność i autentyczność, ograniczając koszty zapewnienia im bezpieczeństwa do minimum – mówi Andrzej Horoszczak, założyciel Billona i prezes zarządu Billon Digital Services.