Ranking polskich platfrom crowdfundingowych przygotował serwis Zrzutka.pl, czyli drugi najbardziej popularny portal w Polsce, na podstawie danych Similarweb.com.

Siepomaga.pl i Zrzutka.pl liderami na polskim rynku crowdfundingu

Pierwsza piątka najczęsciej odwiedzanych platform crowdfundingowych w Polsce

Zestawienie otwiera Siepomaga.pl ze średnią z ostatnich sześciu miesięcy na poziomie 2,3 mln odsłon na miesiąc. drugie miejsce zajęła zrzutka.pl ze średnią 1,26 mln odsłon, a na trzecim uplasował się portal Pomagam.pl ze średnią 0,94 mln odsłon. Dalsze miejsca zajmują platformy Wspieram.to i Polakpotrafi.pl.

Opłaty związane z organizacją, przeprowadzeniem zbiórki w internecie oraz wypłatą zgromadzonych środków różnią się w zależności od platformy. Spore różnice dotyczą zarówno opłat, jak i warunków, które muszą spełnić pomysłodawcy i organizatorzy zrzutek.

Wysokość opłat waha się od 0% do 8,5% prowizji pobieranej od zgromadzonego kapitału. Nie są to jednak jedyne koszty związane z pozyskaniem finansowania, ponieważ należy jeszcze zapłacić tzw. opłaty transakcyjne związane z wypłaceniem zgromadzonych środków przez organizatorów lub opłatami dla firm płatniczych pośredniczących w realizacji płatności wynoszące od 0% do 2,5%. Poniżej tabel porównująca koszty przeprowadzania zbiórki w Internecie.

Różne zasady w zależności od platformy. Co oferuję największe serwisy?

Różnice w zasadach organizowania zrzutek dotyczą zarówno terminów wypłat zgromadzonych środków przez pomysłodawców – od natychmiastowych do nawet 14 dni, czy też zasadach organizacji zbiórek lub podmiotach, które mogą zorganizować zbiórki.

I tak na przykład w serwisie Siepomaga.pl zbiórki mogą tworzyć tylko fundacje, które reprezentują podopiecznych. To właśnie po stronie fundacji leży obowiązek pierwszej weryfikacji celu zbiórki oraz wydatkowanie zebranych środków. Następnie zbiórki w Siepomaga.pl trafiają do zespołu redakcyjnego siepomaga.pl, gdzie następuje ich powtórna weryfikacja i w ostatecznej formie trafiają do serwisu. Natomiast wypłaty realizowane są po ich zleceniu przez fundację zbierającą środki (nie później niż w terminie 4 dni roboczych od dnia złożenia zlecenia wypłaty za pośrednictwem serwisu).

W przypadku wicelidera rankingu – Zrzutka.pl, zbiórkę w serwisie może tworzyć każdy (osoba prywatna, firma, fundacja – bez ograniczeń), na dowolny, zgodny z prawem cel. Tak samo wygląda sytuacja w przypadku pozostałych trzech serwisów- Wspieram.to, Polakpotrafi.pl i Pomagam.pl. Zrzutka.pl chwali się jednak, że wypłaty realizowane są natychmiast po ich zleceniu na zweryfikowane konto bankowe organizatora zbiórki. To spora przewaga, bo dla porównania portal Polakpotrafi.pl zastrzega, że wypłata następuje po zakończeniu okresu gromadzenia środków, w terminie 14 dni.

Przed organizacją zbiórki warto zapoznać się z powyższymi informacjami i zajrzeć na strony poszczególnych serwisów. Taka analiza na pewno pomoże w podjęciu decyzji o wyborze portalu do realizacji swojej inicjatywy. Natomiast jeżeli chcecie wiedzieć jak wygląda kwestia odprowadzania podatków od zbiórek w Internecie, odsyłamy tutaj i tutaj.