Fintech Summit Poland 2022 złożony był z trzech części: siódmej edycji Fintech Brunch, paneli dyskusyjnych Fintech Brunch Talks i Gali Fintech Awards. Byliśmy świadkami interesujących prelekcji, burzliwych dyskusji oraz mamy nadzieję owocnego networkingu. Zapraszamy na relację z wieczornej Gali.

Gala Fintech Awards 2022 – jak przyznawano nagrody?

Nagrody były wręczane w 10 kategoriach: Paperless, MedTech, HRTech, InsurTech, ESG, Lending Tech, SofTech (nowość), PayTech, e-commerce i BankTech. Dodatkowo przyznano wyróżnienie w kategorii „Osobowość Fintech”, nagrodę „Best of Tech”, nagrodę/specjalne wyróżnienie redakcji Fintek.pl oraz nagrodę „Wybór czytelników Fintek.pl”. W tym roku nie przyznawano wyróżnień w kategorii BNPL.

Wyróżnienia we wskazanych wyżej 10 kategoriach były przyznawane przez Radę Programową Fintech Summit Poland 2022 by Fintek.pl. W składzie Rady znalazło się ponad 30 ekspertów i praktyków rynku. Jej przewodniczącym był Paweł Zylm, inwestor i anioł biznesu. Nad procesem wyboru zwycięzców czuwała kancelaria Raczyński, Skalski & Partners, która była obecna na dwóch posiedzeniach Rady.

Nagroda w kategorii „Osobowość FinTech” były z kolei subiektywną decyzją redakcji Fintek.pl. Podobnie jak wspomniane wcześniej specjalne wyróżnienie. Z kolei przyznanie nagrody „Best of Tech” było wynikiem głosowania uczestników wieczornej gali, którzy mogli wybrać swojego faworyta, spośród zwycięzców 10 kategorii wspomnianych na początku.

I wreszcie „Wybór czytelników Fintek.pl”. Redakcja wskazała pięć tegorocznych wdrożeń, o których najchętniej czytano na łamach Fintek.pl od początku bieżącego roku. Następnie czytelnicy mogli głosować w specjalnym formularzu na firmę/projekt, która ich zdaniem powinna zostać nagrodzona.

Poznajcie zwycięzców Gali Fintech Awards by Fintek.pl

W kategorii Paperless ponownie zwyciężyła firma Autenti, która została nagrodzona za ekspansję międzynarodową i popularyzację e-podpisu w Polsce. Nagrodę wręczał Aleksander Majchrzak, CEO Wealthon, a odebrał ją Tomasz Plata, CMO i co-founder Autenti.

Laureatem nagrody w kategorii MedTech zostało Calmsie, wyróżnione za algorytm, który wykorzystany w videobocie usprawnia leczenie psychiczne dzieci i młodzieży. Zwycięzcę wyczytał Robert Ługowski z Cobin Angels. Niestety przedstawiciele Calmsie nie mogli pojawić się na Gali, więc podziękowania zostały przekazane za pomocą krótkiego wideo.

Kolejna kategoria to HRTech. W tym przypadku zwyciężyła firma Helping Hand, za rozwój platformy do wsparcia terapeutycznego. Wyróżnienie ogłosił Robert Strzelecki, CEO TenderHut. Statuetkę odebrała Aleksandra Tokarewicz, członkini zarządu Helping Hand.

Punkta Gala

W kategorii InsurTech wygrała spółka Punkta, doceniona za omnichannelowe rozwiązania dla branży ubezpieczeń. Nagrodę wręczał Paweł Zylm, przewodniczący Rady Programowej Fintech Summit Poland 2022. Odebrała ją Małgorzata Adamczyk, członkini zarządu Punkta.

Laureatem nagrody w kategorii ESG zostali InPost i Modivo, za EkoBox InPost, czyli opakowania wielokrotnego użytku. Statuetkę wręczył Adam Brzostowski, dyrektor Biura Rozwoju Gospodarczego i Współpracy Międzynarodowej w Urzędzie Miasta Łodzi,  a odebrał ją Łukasz Boguszewski, dyrektor logistyki w Modivo.

ESG Gala

Kolejna kategoria to LendingTech. W tym przypadku zwyciężyła spółka mPay, wyróżniona za udostępnienie pożyczek w aplikacji mobilnej i wykorzystanie biometrii do potwierdzania tożsamości. Laureata ogłosiła Edyta Szymczak, prezes zarządu ERIF. Statuetkę odebrał Andrzej Basiak, CEO mPay.

W nowej kategorii SofTech zwycięzcą okazał się Fizen, doceniony za rozwiązania będące pomostem pomiędzy bankowością a web3. Nagrodę wręczył Tymon Zastrzeżyński, co-founder Loando Group, a odebrał ją Maciej Krasowski, CEO Fizen.

SoftTech Gala

Laureatem nagrody w kategorii PayTech został BLIK, za udostępnienie odroczonych płatności. Statuetkę wręczyła Aleksandra Bilewicz, senior associate w kancelarii Raczyński, Skalski & Partners. Wyróżnienie trafiło w ręce Witolda Litaszewskiego, dyrektora departamentu finansowania konsumenckiego w Polskim Standardzie Płatności, operatorze BLIKA.

Nagrodę w kategorii e-commerce zdobyła Żabka Jush, za ekspresowe dostawy zakupów i dostawy w plener. Laureata ogłosił Adam Łabędzki, co-founder Identt, Statuetkę odebrał Michał Nowakowski, head of scalability solutions w Lite e-commerce, startupie z Grupy Żabka, który rozwija aplikację Jush.

Ostatnia z 10 kategorii, w których zwycięzców wyłoniła Rada Programowa, to BankTech. W tej kategorii zwyciężył PKO Bank Polski, za rozwój asystenta głosowego w aplikacji IKO. Statuetkę wręczył Przemysław Maj, senior business development manager w Visa Europe, a odebrał ją Dawid Kin, dyrektor Biura Rozwoju Sztucznej Inteligencji w PKO Banku Polskim.

PKO BP Gala

Osobowość FinTech, wyróżnienie specjalne redakcji i Best of Tech

Zbliżając się do końca wieczornej Gali Fintech Awards poznaliśmy zwycięzców w kolejnych kategoriach. Nagrodę w kategorii „Osobowość FinTech” odebrał dr Maciej Kawecki. Laureat został wyróżniony za popularyzację nowych technologii – także tych ze świata finansów. Statuetkę wręczała Magdalena Marciniak, dyrektor zarządzająca Klang Media i Fintek.pl.

Kawecki Gala

Wyróżnienie specjalne redakcji Fintek.pl trafiło do spółki Crowdway za rozwijanie polskiego rynku crowdinvestingu oraz wspieranie w ten sposób wielu innowacyjnych projektów. Nagrodę w tej kategorii wręczał Rafał Tomaszewski, redaktor naczelny Fintek.pl. Statuetkę odebrał Michał Stanek, wiceprezes zarządu Crowdway.

Jeśli chodzi o wybór czytelników Fintek.pl to zwycięzcą okazał się mBank. W tym przypadku czytelnicy docenili rozszerzenie wykorzystania mojeID o usługi administracji publicznej. Nagrodę odebrał Piotr Teodorczyk, dyrektor departamentu klienta firmowego w części detalicznej mBanku. Wyróżnienie ogłosił redaktor naczelny Fintek.pl – Rafał Tomaszewski.

mBank Gala

Na koniec przyszedł czas na kategorię „The Best of Tech”. Głosami Gości zgromadzonych na Gali Fintech Awards, zwyciężył BLIK. Tym samym to właśnie BLIK został ponownie wybrany „najlepszym z dziesięciu”.

BLIK Gala