Omnicredit specjalizuje się w digital faktoringu. Spółka od kilku lat ma systematycznie rosnąć, zwiększając zarówno bazę klientów, jak i obroty. W minionym roku osiągnęła zysk netto na poziomie 354 tys. euro, przy 40 mln euro obrotu (+40% r/r). Na koniec 2023 portfel należności wyniósł 6,4 mln euro (+54% r/r).
PragmaGO przejmuje rumuński fintech Omnicredit
Omnicredit posiada licencję niebankowej instytucji finansowej (IFN) i podlega regulacjom Narodowego Banku Rumunii. Rumunia to drugi co do wielkości rynek w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem liczby ludności oraz wielkości handlu detalicznego (wart 54 mld euro). Rumuński rynek e-commerce stanowi aż 10% udziału w handlu ogółem i osiąga 6 mld euro obrotu rocznie. W zakresie faktoringu Rumunia jest trzecim rynkiem w CEE, zaraz po Polsce i Czechach.
W komunikacie czytamy, że strategię ekspansji zagranicznej PragmaGO wspiera większościowy udziałowiec – Enterprise Investors. To fundusz private equity, który w ciągu ostatnich 30 lat zainwestował ponad 2 miliardy euro w 155 spółek. PragmaGO ma kontynuować ekspansję zagraniczną i systematycznie analizować fintechy, które dobrze sobie radzą w regionie CEE.
Na początku bieżącego roku PragmaGO kupiła od funduszu 21 Concordia 100% udziałów w spółce Monevia. Dzięki temu oba podmioty miały zwiększyć skalę i wspólnie rozwijać digital faktoring dedykowany mikro i małym przedsiębiorcom.
Z kolei w sierpniu Przelewy24 wprowadziły do oferty nowy produkt PragmaGO x Przelewy24 Finance. To finansowanie w modelu Merchant Cash Advance, które daje przedsiębiorcom działającym w branży e-commerce dostęp do kapitału obrotowego. Z usługi mogą skorzystać sklepy internetowe, które udostępniają płatności serwisu Przelewy24 swoim klientom. To finansowanie o wartości od 3 tys. do 150 tys. zł w 100% online.