Partner serwisu Visa dla biznesu

Przekręt na Profil Zaufany

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
Opublikowano: 31 października 2018, 12:24 Aktualizacja: 5 listopada 2018, 13:16

Przestępcy rozpoczęli wysyłkę fałszywych wiadomości, w których podszywają się pod Profil Zaufany. Po kliknięciu w link zawarty w mailu komputer może zostać zainfekowany złośliwym oprogramowaniem.

O sprawie pisał serwis Niebezpiecznik. Ostrzeżenie wysłał także sam Profil Zaufany, w którym uczula użytkowników, aby zachowali szczególną ostrożność i uważali na maile o tytule „Faktura 2018.10.30″.

Hakerzy podszywają się pod Profil Zaufany

– Szanowni Państwo, w ostatnim czasie część z Państwa (użytkowników Profilu Zaufanego) mogła otrzymać złośliwą wiadomość na skrzynkę email, z prośbą o weryfikację Profilu Zaufanego z adresu [email protected], najprawdopodobniej o temacie „Faktura 2018.10.30.” – czytamy w mailu przesłanym przez Profil Zaufany.

Twórcy przypominają, że Profil Zaufany nie wymaga dodatkowej weryfikacji loginu. Kliknięcie w podany w fałszywej wiadomości  link powoduje pobranie pliku z rozszerzeniem „.exe”. Jego  otwarcie może spowodować zainfekowanie komputera.

– Fałszywe wiadomości nie zostały wysłane przez system Profil Zaufany, a przez internetowych oszustów. Prosimy o nie reagowanie na tego typu podejrzane maile oraz o zachowanie szczególnej ostrożności – czytamy dalej w komunikacie.

W razie pytań dotyczących tego zdarzenia, lub innych podobnych incydentów, użytkownicy mogą kontaktować się z Service Deskiem Profilu Zaufanego. Numer telefonu: + 48 (42) 253 54 50 czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 18:00.

Profil Zaufany to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu możesz potwierdzać swoją tożsamość w internecie (służy jako twój elektroniczny podpis). Za jego pomocą możesz łatwo, szybko i bezpiecznie wysyłać oraz sprawdzać dokumenty w różnych serwisach urzędowych. PZ można potwierdzić i założyć bez wychodzenia z domu – potwierdzając tożsamość z poziomu bankowości elektronicznej. Profil można także potwierdzać w stacjonarnych punktach, na przykład w placówkach Poczty Polskiej.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

przekret-na-profil-zaufany