Niezależnie od świątecznej przerwy w działaniu systemów rozliczeniowych, do dyspozycji pozostaje system przelewów natychmiastowych Express Elixir. Działa on w trybie ciągłym, także w weekendy i święta, umożliwiając szybkie przesyłanie środków pomiędzy różnymi rachunkami.

Przelewy przed Wielkanocą zaplanujmy wcześniej

W okresie Świąt Wielkanocnych systemy rozliczeniowe Elixir i Euro Elixir nie będą funkcjonować. W związku z tym ważne płatności warto zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem. Dostępny pozostaje za to system Express Elixir, który będzie działał zgodnie z harmonogramem sesji.

Standardowo rozliczenia w systemie Elixir realizowane są w czasie jednej z trzech sesji odbywających się w dni robocze, w godzinach: 9:30, 13:30 i 16:00. W piątek 15 kwietnia system Elixir będzie funkcjonować jak w każdy inny dzień roboczy. Natomiast przelewy zlecone w tym dniu przez banki po godz. 16:00, zostaną rozliczone w trakcie porannej sesji we wtorek 19 kwietnia.

W przypadku Euro Elixir przerwa w działaniu obejmie również 15 kwietnia, ponieważ w wielu krajach europejskich Wielki Piątek to tzw. bank holiday, czyli dzień wolny od pracy. System ten rozlicza przelewy krajowe i transgraniczne w euro.

W ubiegłym miesiącu KIR zaprezentowała statystyki swoich systemów rozliczeniowych. Okazuje się, że rośnie popularność każdego z nich, a szczególnie dynamiczny wzrost w ujęciu rocznym odnotował system Euro Elixir. W lutym liczba przetworzonych transakcji w unijnej walucie wzrosła o 28% rok do roku, a ich wartość aż o 68%.