Projekt realizowany jest przez 4 spółki celowe, których sponsorem jest DIF Capital Partners – globalny fundusz inwestycyjny z Holandii aktywnie działający w sektorze odnawialnych źródeł energii na całym świecie. Finansowanie przedsięwzięcia, oprócz PZU (216,7 mln zł), zapewniają DNB Bank i Santander Bank Polska, a łączna kwota senioralnego finansowania terminowego wynosi 475 mln zł.

Grupa PZU stawia na projekty ESG

Farmy wiatrowe powstaną w Pruszczu i Markowicach w województwie kujawsko-pomorskim oraz w Wyszkach i Piaskach w województwie wielkopolskim–dwie z nich rozpoczną produkcję energii w III kw. 2022 roku, a dwie kolejne w I kw. 2023 r. Farmy będą w stanie wytworzyć w ciągu roku ilość zielonej energii, która mogłaby zasilić156 tys. gospodarstw domowych.

Zaangażowanie w rozwój sektora OZE to ważny element realizacji strategii ESG Grupy PZU na lata 2021-2024 „Rozwój w równowadze”. Od jej ogłoszenia rok temu największy polski ubezpieczyciel włączył się w szereg dużych projektów wiatrowych onshore, angażując w ich finansowanie w sumie już blisko 420 mln zł.

PZU przystąpił też do porozumienia zainicjowanego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. W ramach wspierania transformacji energetycznej polskiej gospodarki PZU wdrożył też nowatorskie na polskim rynku ubezpieczenia przeznaczone specjalnie dla indywidualnych i korporacyjnych właścicieli urządzeń i instalacji fotowoltaicznych lub wiatrowych – czytamy w komunikacie.