Wynajmujący, którzy skorzystają z Certyfikatu Najemcy od simpl.rent, oprócz w pełni zdalnej weryfikacji najemców, będą mogli również wykupić ubezpieczenie obejmujące szeroki zakres ochrony ich nieruchomości, otrzymywanego czynszu czy odpowiedzialności cywilnej.

Co oferuje startup simpl.rent?

Startup simpl.rent wprowadził na polski rynek Certyfikat Najemcy, czyli proces pozwalający wynajmującemu sprawdzić online tożsamość najemcy, jego dochody w stosunku do wysokości oczekiwanego czynszu, historię płatniczą i kredytową – wszystko za zgodą i przy aktywnym udziale samego najemcy.

Otrzymuje on od właściciela mieszkania link do serwisu i sam wybiera sposób, w jaki potwierdzi tożsamość i wysokość przychodów, a sprawdzenie jego historii finansowej odbywa się automatycznie na podstawie biur informacji gospodarczych i kredytowych. Ścieżka weryfikacji bazująca na otwartej bankowości pozwala na przejście całego procesu nawet w 2 minuty.

Teraz wynajmujący będą mogli skorzystać także z ubezpieczenia, obejmującego ochronę ich nieruchomości, otrzymywanego czynszu czy odpowiedzialności cywilnej. Takie rozwiązania są standardem na rynkach Europy Zachodniej – na przykład w Wielkiej Brytanii, czy w Niemczech.

Ubezpieczenie płatności czynszu od simpl.rent i PZU

Jeśli z jakichś powodów najemca przez trzy miesiące nie będzie płacił czynszu, ubezpieczyciel wypłaci ubezpieczonemu równowartość maksymalnie trzech czynszów (do kwoty 9000 zł). Ubezpieczenie chroni także wyposażenie mieszkania od skutków zdarzeń losowych, m.in. zalania czy pożaru. Obejmuje też zorganizowanie i pokrycie kosztów pomocy prawnika w sprawach związanych z wynajmem, np., gdy nieuczciwy lokator nie będzie chciał się wyprowadzić (ubezpieczenie ochrony prawnej) oraz fachowca, np. hydraulika czy elektryka, w razie koniecznych napraw domowych (ubezpieczenie Pomoc w Domu).

W pakiecie jest również ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC), które może przydać się wynajmującemu, gdy np. w wyniku niezawinionej przez najemcę awarii instalacji woda zaleje mieszkanie sąsiada oraz zniszczy dywan będący własnością najemcy. Wówczas odpowiednie odszkodowania dostaną i sąsiad, i najemca.

PZU przygotowało także ubezpieczenie dla najemców. Ochrona obejmuje rzeczy najemcy znajdujące się w mieszkaniu. Ubezpieczyciel zapewnia również lokatorowi pomoc fachowca w razie awarii, pomoc prawną, w razie problemów z wynajmem mieszkania, np., gdy właściciel bez uprzedzenia i wbrew umowie podniesie czynsz najmu. Ponadto pakiet dla najemcy zawsze zawiera ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, dzięki któremu nie musi on z własnej kieszeni pokrywać szkód wyrządzonych innym (np. zalanie najmowanego mieszkania, uszkodzenie klatki schodowej przy wnoszeniu rzeczy podczas przeprowadzki do najętego lokum itp.).