Raport powstał w oparciu m.in. o wywiady z niemal setką polskich przedsiębiorców, inwestorów i innowatorów. Dane z raportu wskazują m.in., że ponad 40 proc. założycieli działających w Polsce startupów pracowało wcześniej w którejś z lokalnych firm technologicznych.
Częścią publikacji Endeavor Poland jest również zestawienie TOP 10 polskich firm technologicznych, mających w ostatnich 30 latach największy wpływ na cały ekosystem. To z tych organizacji wywodzą się założyciele kolejnych pokoleń polskich startupów o globalnych ambicjach i dokonaniach.
Raport Endeavor Poland o sektorze technologicznym
Raport Mapping Poland’s Tech Sector przygotowany przez Endeavor Poland odsłania szeroki horyzont polskiej sceny technologicznej. Wskazuje też, w którym kierunku zmienia się polski sektor innowacji oraz kim są główni rozgrywający w tym procesie (firmy jak i osoby). Raport powstał na bazie pracy analityków Endeavor Poland: złożyła się na nią niemal setka wywiadów z polskimi przedsiębiorcami technologicznymi oraz sprzężona z tym analiza danych z ponad 700 polskich firm.
– Dane pokazują, że na przestrzeni dekad to właśnie founderzy osiągających ponadprzeciętne sukcesy startupów są motorem dla napędzającego się ekosystemu technologicznego w Polsce. Często pełnią oni rolę mentorów i inwestorów dla młodszych firm, a dzieląc się wiedzą, doświadczeniem oraz zasobami, pomagają innym, nowym przedsiębiorstwom w pokonywaniu początkowych trudności. W ten sposób przyspieszają ich rozwój, także na szczeblu lokalnym. A do tego, tworząc kultury organizacyjne promujące innowacyjność i przedsiębiorczość, zachęcają pracowników do zakładania własnych startupów – tzw. spin-outów – mówi Bartosz Lipnicki, dyrektor zarządzający Endeavor Poland.
– Gdy zaś te okażą się sukcesem, ich founderzy sami stają się mentorami, finansując i rozwijając kolejne pomysły nowej fali innowatorów. Tak napędza się cykl inwestycyjny w polskim sektorze technologicznym, przyciągając kapitał niezbędny dla dalszego rozwoju, do skalowania biznesów. Z tym że musimy go wyraźnie przyspieszyć, jeśli chcemy zacząć konkurować z innymi krajami – dodaje.
Wniosek: włączmy turbo dla ekosystemu
Według Endeavor rządzący oraz inwestorzy powinni koncentrować większą uwagę na najszybciej rozwijających się firmach o największym potencjale do szybkiego skalowania. Jak wskazują autorzy raportu jedynie 13 proc. polskich firm technologicznych założonych między 2018 a 2022 r. osiągnęło dziś status scale-upu.
Tymczasem zdaniem analityków Endeavor, szybkie skalowanie jest kluczowym etapem w rozwoju każdego przedsiębiorstwa. Firmy osiągające szybki wzrost w pierwszych 5 latach mają największy potencjał do dalszego tworzenia miejsc pracy, przyciągania kapitału i wnoszenia największego wkładu w gospodarkę.
TOP 10 wpływowych techów made in Poland
Raport Mapping Poland’s Tech Sector zestawia ranking TOP 10 polskich firm z sektora, mających największy wpływ na cały ekosystem. Firmy te często są pionierami we wprowadzaniu nowych technologii, pełniąc również rolę centrów rozwoju talentów, przyciągając, szkoląc i rozwijając wysokiej klasy specjalistów w różnych dziedzinach, od technologii informatycznych po marketing i zarządzanie.
Wiele z tych organizacji odnosi sukcesy na arenie międzynarodowej, co nie tylko buduje międzynarodową renomę polskiego sektora technologicznego, ale również otwiera drogę innym polskim przedsiębiorcom. Wśród całej kohorty takich organizacji są m.in. Docplanner, Booksy czy Inpost oraz Grupa Pracuj.
Dane z raportu: dojście do 50 pracowników trwa zbyt długo i jest drogie
Według autorów raportu dostęp do kapitału jest kluczowym czynnikiem umożliwiającym lub blokującym firmom technologicznym rozwój i skalowanie. W przypadku firm znajdujących się na etapie wzrostu, czyli tych, które przeszły już początkową fazę rozwoju i są gotowe do szybszej ekspansji, brak dostępu do finansowania jest równie znaczącym problemem jak na początku działalności.
Autorzy zwracają uwagę, że firmy technologiczne zatrudniające co najmniej 50 pracowników, mają największy wpływ na gospodarkę, chociaż obecnie tylko 39 proc. innowacyjnych firm technologicznych w Polsce osiągnęło tę skalę. Co kluczowe – te firmy generują aż 87 proc. miejsc pracy w sektorze.