Revolut dąży do wyceny wyższej niż 33 mld dolarów osiągnięte w trakcie poprzedniego finansowania w 2021 roku, współprowadzonego przez Tiger Global i SoftBank – ta pierwsza firma wsparła wtedy fintech kwotą 800 mln USD.
Revolut z kolejnym dofinansowaniem?
Kilka tygodni temu Financial Times informował, że Revolut współpracuje z Morgan Stanley w celu sprzedaży istniejących akcji o wartości około 500 milionów dolarów, w tym tych posiadanych przez pracowników, aby osiągnąć wycenę 40 miliardów dolarów. Teraz Sky News donosi, że zakupem akcji ma być zainteresowany między innymi Tiger Global.
Jednym z osób planujących sprzedaż akcji ma być Nik Storonsky, dyrektor generalny Revoluta. Udziały wystawione na sprzedaż mają być warte dziesiątki, a nawet setki milionów dolarów. Revolut ma nadzieję osiągnąć wycenę w wysokości co najmniej 40 mld USD, a niektóre źródła sugerują, że ostatecznie może ona wynieść nawet 45 mld dolarów.
Na początku lipca grupa Revolut opublikowała raport roczny za rok finansowy kończący się 31 grudnia 2023 roku. Przychody w tym okresie wzrosły do 2,2 miliarda USD z 1,1 miliarda dolarów rok wcześniej. Zysk netto wyniósł 428 milionów dolarów. Na koniec 2023 roku społeczność klientów Revolut liczyła 38 milionów osób, a w czerwcu 2024 roku osiągnęła 45 milionów klientów.
Fintech stoi jednak w obliczu niepewności co do losów swojego wniosku o brytyjską licencję bankową, który po raz pierwszy złożył ponad trzy lata temu. Licencja bankowa jest kluczem do zwiększenia przychodów, chociażby z tytułu kredytów, na największym dla spółki rynku. Organy regulacyjne na Wyspach wstrzymują się jednak z podjęciem ostatecznej decyzji ze względu na problemy Revoluta. Chodzi między innymi o ostrzeżenie audytorów, którzy stwierdzili, że nie mogą w pełni zweryfikować danych dotyczących przychodów w sprawozdaniach finansowych spółki za 2021 rok.