Według danych GASA (Global Anti-Scam Alliance) w 2021 r. oszuści okradli na świecie ponad 300 milionów osób na łączną kwotę ponad 50 miliardów euro. W Polsce, według danych NBP, konsumenci stracili w wyniku oszustw kartowych tylko w 1 kwartale tego roku ponad 25 milionów złotych.
Nowy kurs w aplikacji Revolut
Wyniki Revolut Money Report wskazują, że tylko 13% respondentów ma przekonanie, że potrafi wykryć próby oszustwa i uniknąć potencjalnej kradzieży. 75% takiej pewności, że udałoby im się rozpoznać podstęp i uniknąć straty, nie ma. 12% mówi wprost, że nie wie jak ustrzec się pułapek. Co ciekawe, aż 35% respondentów przyznaje, że nie słyszało o oszustach wykorzystujących media społecznościowe do dokonywania przestępstw. Wielu badanych uważa (28%), że łatwo przeoczyć oznaki fałszywej reklamy w mediach społecznościowych. Tylko 17% deklaruje, że wie, jak sprawdzić autentyczność takiej reklamy.
Kurs, dostępny również w polskiej wersji językowej, obejmuje 5 osobnych lekcji: wprowadzenie do problematyki oszustw, oszustwa zakupowe, oszustwa inwestycyjne, oszustwa związane z podszywaniem się pod instytucję lub osobę, oszustwa polegające na przejęciu kontroli nad kontem.
Poszczególne lekcje tłumaczą mechanizmy, na których bazują wybrane typy oszustw, udostępniają wskazówki, które pomagają się przed nimi bronić i opisują na przykładach z życia wziętych sytuacje, w jakich do danego typu oszustwa najczęściej dochodzi. Podobnie jak w przypadku innych kursów wiedzy na platformie edukacji finansowej Revolut, zdobyte umiejętności można sprawdzić za pomocą testów.
Kurs jest darmowy i dostępny z poziomu aplikacji Revolut (9.22 lub nowszej) > zakładka Centrum (Hub) > w sekcji Edukacja (Learn).