– Po raz pierwszy w polskim prawie pojawią się także przepisy wdrażające systemy sztucznej inteligencji – czyli uruchomienie wirtualnego asystenta w mObywatelu, którego już testujemy– mówi wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski.

Kilka tygodni temu pisaliśmy, że już w przyszłym roku aplikacja mObywatel będzie honorowana także poza granicami Polski, a dodatkowo pojawi się osobna aplikacja dedykowana dla młodzieży. Dzięki unijnemu rozporządzeniu eIDAS 2.0 możliwe będzie wykorzystanie cyfrowych portfeli tożsamości w całej Unii Europejskiej. Teraz Ministerstwo Cyfryzacji informuje o kolejnych możliwościach, jakie otwierają się przed mObywatelem.

Czytaj także: Chcesz iść na wybory z mObywatelem? Pamiętaj o aktualizacji i skanowaniu kodu QR

Cyfrowe legitymacje – dla ucznia i nauczyciela

mLegitymacja ucznia to cyfrowy odpowiednik tradycyjnej legitymacji szkolnej, dostępny bezpośrednio w aplikacji mObywatel i tworzony we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Umożliwia ona potwierdzenie tożsamości ucznia, korzystanie z przysługujących ulg oraz ułatwi kontakt z placówką edukacyjną. Dzięki zmianom legislacyjnym mLegitymacje zostaną wprowadzone na szerszą skalę, a aplikacja mObywatel będzie powszechnie dostępna także dla osób niepełnoletnich, bez konieczności zakładania profilu zaufanego czy spełniania dodatkowych formalności.

W ślad za uczniami, z cyfrowego dokumentu będą mogli skorzystać również nauczyciele. mLegitymacja nauczyciela to elektroniczne potwierdzenie statusu zawodowego, zintegrowane z systemami edukacyjnymi. Dokument pozwala m.in. na szybką weryfikację uprawnień do zniżek oraz pomoże w kontaktach z instytucjami publicznymi.

Wdrożenie tej funkcji było wielokrotnie proponowane przez użytkowników aplikacji mObywatel – po przyjęciu nowego prawa droga do udostępnienia tego dokumentu będzie otwarta. Wśród nowości znajdzie się również świadectwo nadania uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii – czytamy w komunikacie resortu cyfryzacji.

Rozszerzone możliwości podpisu elektronicznego

Nowelizacja ustawy pozwoli na szersze wykorzystanie aplikacji mObywatel do załatwiania spraw urzędowych, eliminując konieczność korzystania z wielu różnych systemów. Użytkownicy będą mogli skorzystać z podpisu osobistego, a także podpisać dokument podpisem kwalifikowanym lub podpisem zaufanym. Rozszerzenie ma umożliwić również weryfikację złożonych podpisów elektronicznych. Wszystko w jednej aplikacji – zapewnia Ministerstwo Cyfryzacji.

Asystent oparty na sztucznej inteligencji w mObywatlu

W aplikacji pojawi się także nowe rozwiązanie – wirtualny asystent obywatela oparty na sztucznej inteligencji. Jego zadaniem będzie ułatwienie użytkownikom korzystania z mObywatela: wskaże właściwe usługi i poprowadzi przez załatwienie sprawy, odpowie na pytania i pomoże w poruszaniu się po aplikacji.

Działanie asystenta nie wiąże się z przetwarzaniem danych osobowych. Do jego uruchomienia w mObywatelu wykorzystany zostanie polski model językowy PLLuM, a pierwsze testy jego funkcjonowania zostały już przeprowadzone. Uruchomienie asystenta planowane jest jeszcze w tym roku.

mStłuczka – szybsze zgłoszenie kolizji drogowej

mStłuczka to nowa usługa, która ma uprościć formalności po drobnych zdarzeniach drogowych. Umożliwi kierowcom szybkie złożenie oświadczenia o kolizji z wykorzystaniem aplikacji mObywatel – bez potrzeby drukowania dokumentów czy szukania formularzy.

Dzięki integracji z rejestrami państwowymi, większość danych pojazdów i uczestników zostanie automatycznie uzupełniona. Daje to gwarancję, że informacje są prawdziwe i aktualne na moment zgłoszenia kolizji. Użytkownik będzie mógł dołączyć dokumentację zdjęciową i przekazać kompletne zgłoszenie do ubezpieczyciela osoby poszkodowanej.

Wszystkie usługi publiczne będą mogły łatwiej trafić do mObywatela

Projekt ustawy to także ważny krok w kierunku domyślności cyfrowej. W aplikacji mObywatel mogą być udostępniane różne usługi, które nie są wymienione wprost w ustawie, ale są świadczone przez podmioty publiczne lub podmioty niepubliczne prowadzące rejestry lub systemy teleinformatyczne. Zdaniem Ministerstwa Cyfryzacji ma to być znaczące zwiększenie dostępności usług publicznych.