Studia FinTech UW

Dr Katarzyna Niewińska to wykładowca i kierowniczka podyplomowych studiów FinTech na Uniwersytecie Warszawskim. Obszar badań naukowych związany jest z tematyką: funduszy Venture Capital, źródłami finansowania spółek z obszaru FinTech, zarządzaniem ryzykiem rynkowym oraz zarządzaniem portfelem. W 2018 roku stworzyła pierwsze w Polsce Studia Podyplomowe FinTech i nadzoruje ich już III edycję.

Aleksandra Bańkowska to adwokat i partner w kancelarii PwC Legal. Ekspert i wykładowca podyplomowych studiów FinTech na UW. W kancelarii PwC Legal, Aleksandra odpowiada za praktykę prawa nowoczesnych technologii finansowych (FinTech), prawa bankowego oraz New Law. Zajmuje się zagadnieniami regulacyjnymi dotyczącymi strukturyzowania działalności bankowych oraz niebankowych instytucji finansowych w Polsce, m.in. w zakresie regulacyjnych aspektów wykorzystania technologii RegTech, LendTech, crowdfundingu czy kryptowalut.

Fintek.pl jest partnerem podyplomowych studiów FinTech na Uniwersytecie Warszawskim.

Rafał Tomaszewski: Skąd w ogóle pomysł na kierunek studiów podyplomowych, poświęcony tematyce fintechów? Uniwersytet Warszawski uruchomił taki kierunek jako pierwsza uczelnia w Polsce.

Katarzyna Niewińska: Chciałyśmy stworzyć studia, gdzie wiedza o branży fintech będzie prezentowana całościowo, zarówno pod kątem finansów i technologii jak też szeroko rozumianych regulacji finansowych i prawnych.

Aleksandra Bańkowska: Poza tym, fintech to dynamicznie rozwijający się obszar, ale też dość skomplikowana dziedzina. W 2021 roku nie wystarczy już know-how w zakresie nowoczesnych technologii w aspektach finansowych. Niezbędna jest też wiedza o polskich i europejskich regulacjach – dotyczących między innymi: usług płatniczych, otwartej bankowości, , kryptowalutach, AML, outsourcingu, własności intelektualnej i wielu, wielu innych – w zależności od profilu działalności danego fintechu.

Nie zapominajmy również, że fintechy, to przede wszystkim środowisko startupowe, wymagające szczególnego podejścia w zakresie zarządzania biznesem. Właśnie z tego względu, w programie chciałyśmy połączyć podstawy zarządzania i ekonomii z  wykorzystywaniem nowoczesnych technologii w usługach finansowych oraz wiedzą prawniczą i regulacyjną w tym obszarze. Wreszcie, kluczowym  elementem są doświadczenia, którymi z uczestnikami dzielą się praktycy.

KN: Dodałabym jeszcze, że od samego początku był to nowatorski projekt. Nikt na polskim rynku usług edukacyjnych nie zdecydował się przed nami na uruchomienie kompleksowego programu edukacyjnego, o tej tematyce. Pozostajemy jedynym kierunkiem o fintechu, który łączy wszystkie zagadnienia, o których wspomniałyśmy.

Dopiero w tym roku pojawiły się inne propozycje, ale warto podkreślić, że to właśnie my mamy doświadczenie 3 edycji i grono zaangażowanych partnerów. Ich obecność jest zresztą najlepszym potwierdzeniemnaszego kompleksowego podejścia. Współpracujemy z IBM, który gwarantuje praktyczne podejście do zastosowania technologii w biznesie, z kancelarią PwC Legal, której prawnicy (a nasi wykładowcy) w ostatnich latach zdobywali prestiżowe wyróżnienia za wsparcie prawne środowiska FinTech, oraz z uniwersalnymi bankami – BNP Paribas, Alior Bankiem oraz Raiffeisen Bank International, które słyną na rynku z otwartości w stosowaniu nowoczesnych technologii.

R.T.: W takim razie do kogo adresowany jest ten kierunek?

KN: Nasz kierunek może zainteresować naprawdę szerokie grono słuchaczy. Po pierwsze, osoby chcące rozwijać się z tym obszarze, lub wiążące swoje plany zawodowe ze spółkami fintechowymi.

Po drugie, to także oferta dla zatrudnionych w sektorze usług finansowych, chcących lepiej zrozumieć jakie zmianyprzynoszą nowe technologie i jak zmieniał się będzie świat finansów. W ramach prowadzonych przez nas zajęć szeroko omawiana jest współpraca podmiotów z obszaru fintech i banków. Prezentowane badania potwierdzają, że obu stronom przynosi ona korzyści. Dzięki kooperacji, te pierwsze zyskują możliwość dotarcia do szerokiego grona klientów, zaś drugie mogą rozbudować swoją ofertę i wykorzystać potencjał wzrostowy różnych sektorów.

AB: To również  interesująca propozycja dla osób zajmujących regulacjami i nadzorem sektora usług finansowych. Dzięki partnerstwu z kancelarią PwC Legal, uczestnicy mogą liczyć nie tylko na kompleksowe informacje o obowiązujących przepisach, ale także praktyczne podejście do ich stosowania.

Nie można też zapomnieć, że to ciekawa możliwość dla technologów, którzy chcą lepiej zrozumieć perspektywę biznesu, finansów oraz tematykę prawną i regulacyjną w tej branży.

R.T.: Jak z Waszej perspektywy rozwija się polski rynek FinTech?

KN: Zdecydowanie dynamicznie. Polskie fintechy zajmują się bardzo szerokim spektrum usług – od cyberbezpieczeństwa i crowdfundingu, przez płatności i otwartą bankowość, wymianę walut, factoring online, kryptowaluty, a nawet wealth management.

Łącznie na rynku funkcjonuje około 200 podmiotów, które starają się rozwijać swoją ofertę w taki sposób, aby móc z nią wyjść również poza granice naszego kraju. Wartość rynku wynosi około 0,5 mld złotych. Biorąc pod uwagę, że jeszcze nie tak dawno fintechów było kilkadziesiąt, rozwój jest naprawdę dynamiczny.

R.T.: Czy partnerstwo z tak wieloma wiodącymi podmiotami rynkowymi to przyszłość edukacji wyższej i szansa na przekazanie uczestnikom nie tylko podstaw naukowych, ale też wielu praktycznych informacji?

KN: Dokładnie, taka konstrukcja programu oraz szerokie zaangażowanie wiodących graczy z rynku, tworzą unikatową możliwość poznania świata fintechów i zrozumienia jego zawiłości. Spostrzeżenia praktyków, ich ocena zachodzących zjawisk, a także ocena oddziałujących trendów dodają temu kierunkowi studiów unikatowej wartości.

R.T.: Czy mogłybyście  podzielić się jak to praktyczne podejście przekłada się na formę zajęć?

 AB: Jako praktycy rozumiemy, że regulacje w sektorze finansowym, to rozległy i skomplikowany temat i że uczestnicy studiów są na różnym poziomie zaawansowania jeśli chodzi o wiedzę w tym zakresie. Dlatego nasze zajęcia prowadzone są między innymi w formie warsztatowej, gdzie dzielimy się prostymi kazusami adresującymi najważniejsze tematy regulacyjne z perspektywy fintech’ów.

Takie podejście pozwala zrozumieć, gdzie w dany projekcie fintech’owym kryją się główne ryzyka regulacyjne i prawne. Pod koniec edycji organizujemy tzw. test regulacyjny, podczas którego weryfikujemy pomysły uczestników właśnie z perspektywy obowiązujących regulacji. Dzielimy się także badaniami, które PwC przeprowadza w zakresie tematyki fintech czy regtech w Polsce i na świecie, obrazujące najnowsze trendy w tej dziedzinie.

R.T.: Kiedy kolejna edycja i rejestracja?

KN: Kolejna edycja zacznie się już pod koniec października, a rekrutacja już trwa. Serdecznie zachęcam do rejestracji wszystkich tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej o ekosystemie fintechów. Nasze studia to unikatowa szansa spotkania z autorytetami z branży i zdobycia praktycznej wiedzy popartej odpowiednią dawką teorii zaprezentowanej w bardzo przystępnej formie.

R.T.: Dziękuję za rozmowę.

K.N.: Dziękuję.

A.B.: Dziękuję.

Z dr Katarzyną Niewińską i Aleksandrą Bańkowską rozmawiał Rafał Tomaszewski.