Fundusz 4growth VC specjalizuje się w inwestowaniu w spółki z obszaru fintech i insurtech, wspiera także innowacyjne projekty technologiczne z innych branż – startupy założone w Polsce lub regionie CEE, z dużym potencjałem ekspansji zagranicznej.

Saventic Health planuje ekspansję zagraniczną

Na pierwszy ogień mają pójść Niemcy i Stany Zjednoczone, gdzie polski medtech uczestniczył już w programach akceleracyjnych lub jest ich laureatami. To jedne z najszybciej rozwijających się rynków w sektorze ochrony zdrowia.

Globalny rynek systemów wsparcia decyzji klinicznych jest obecnie wyceniany na 2 mld dolarów i rośnie w tempie 25-30% rocznie. Wzrost ten stymulują korzyści dla pacjentów, dostawców usług medycznych i innych interesariuszy.

– Spółka otrzymała już wcześniej dofinansowanie od NCBiR w ramach tzw. szybkiej ścieżki. Naturalnym jest więc udział naszego funduszu VC w finansowaniu kolejnego etapu rozwoju Saventic Health z użyciem komplementarnych instrumentów inwestycyjnych grupy NCBiR – mówi Krzysztof Szubert, prezes zarządu NCBiR Investment Fund.

Czym zajmuje się Saventic Health?

Saventic Health rozpoczęła działalność operacyjną w 2019 roku. Ponad dwudziestoosobowy zespół tworzą głównie lekarze oraz specjaliści IT i data science. Na czele spółki stoją jej założyciele: Szymon Piątkowski, CEO oraz prof. Grzegorz Basak, CMO.

Polski medtech dostarcza placówkom medycznym aplikacje, narzędzia i algorytmy, poprzez swoją autorską platformę pod nazwą SARAH. Platforma analizuje w pełni zanonimizowane dane dostępne w elektronicznej dokumentacji medycznej, a następnie dostarcza lekarzom informacji o ryzyku wystąpienia choroby rzadkiej, wraz z uzasadnieniem i rekomendacją odnośnie leczenia.

System jest zaawansowanym narzędziem analitycznym wyposażonym sztuczną inteligencję poszerzonej o wiedzę medyczną. Rozwiązanie to może być integrowane z już istniejącymi i wykorzystywanymi w ochronie zdrowia systemami na zasadzie “plug and play”. Do tej pory Saventic Health opracował ponad 30 algorytmów, które przeanalizowały dane kliniczne blisko 1 mln pacjentów.

– Obecnie wiele osób przez lata pozostaje niezdiagnozowanych lub ich diagnoza jest błędna. Potrzeba przeciętnie 5 lat od wystąpienia pierwszych symptomów, by wykryć u pacjenta chorobę rzadką. Co więcej, szacuje się, że tylko 1 na 8 osób jest zdiagnozowanych i odpowiednio leczonych. Chcemy przyspieszyć i podnieść efektywność diagnostyki m.in. dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji – deklaruje prof. Grzegorz Basak, drugi z założycieli, wiceprezes i Chief Medical Officer Saventic Health.