Dokonane przejęcie to element realizacji strategii Shoper. Do 2026 r. Shoper planuje obsługiwać ponad 50 tys. sklepów internetowych.

Zwiększenie udziału w rynku sklepów internetowych

– Dzięki tej inwestycji znacząco zwiększamy udział w rynku sklepów internetowych i powiększamy grono klientów o blisko 5 tysięcy firm prowadzących handel internetowy – komentuje Marcin Kuśmierz, prezes zarządu Shoper.

W pierwszej połowie roku Shoper zainwestował w platformę do sprzedaży wielokanałowej (omnichannel) ErpBox, umożliwiającej m.in. sprzedaż przez polskie i zagraniczne platformy handlowe oraz integracje z systemami CRM i ERP. Lider rynku e-commerce prowadzi szereg projektów związanych z rozszerzeniem oferty dla małych i średnich firm. Użytkownicy platformy Shoper zyskali też dostęp do odroczonych płatności. W drugiej połowie roku Shoper planuje wprowadzić do oferty m.in. nowe usługi logistyczne (np. fullfilment) a także rozszerzyć ofertę usług finansowych (np. finansowanie rozwoju merchantów).

Czym jest Shoplo?

Shoplo, właściciel platformy e-commerce, to spółka działająca w modelu SaaS. Powstała w 2012 roku i w ostatnich latach dynamicznie się rozwijała. Na jej platformie działa około 4 700 sklepów, a szczególnie silnie reprezentowane kategorie to Ubrania, Dzieci i Hobby. GMV sklepów działających na platformie wyniosło w 2020 roku 537 mln PLN, a w pierwszej połowie tego roku już 361 mln PLN. Przychody Shoplo w 2020 roku osiągnęły około 6,7 mln PLN, a w pierwszej połowie 2021 roku wyniosły około 4,0 mln PLN.

– Spodziewamy się licznych synergii wynikających z tej transakcji, ponieważ Shoper i Shoplo adresowały swoimi rozwiązaniami ten sam fragment rynku i prowadziły względem siebie działalność konkurencyjną. Klienci już wkrótce będą korzystali z tej samej nowoczesnej platformy i wielokanałowej obsługi klienta – dodaje Marcin Kuśmierz.

Przedmiotem zawartej dziś przez Shoper z SumUp umowy jest nabycie 100% udziałów w Shoplo Sp. z o.o. Shoper przejął klientów, umowy i partnerstwa biznesowe oraz zyskał prawa do marki Shoplo i jej domen internetowych.

Wczoraj, 16 sierpnia, Shoper opublikował wstępne szacunkowe wyniki finansowe. Przychody w I półroczu 2021 roku wyniosły 33,3 mln PLN, co oznacza wzrost o 59% r/r, skorygowana managerska EBITDA osiągnęła poziom 15,4 mln PLN, o 45% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wartość GMV sklepów bezpośrednich na platformie Shoper wzrosła z 1,8 mld PLN do 2,5 mld PLN, notując dynamikę na poziomie 41%. Za ostatnie 12 miesięcy zakończone w czerwcu 2021 r., GMV przekroczyło już 4,7 mld PLN.