W drugim kwartale 2023 roku, przez polski rynek VC przepłynęło 429 mln PLN. To łączna wartość kapitału, który polskie i zagraniczne fundusze zainwestowały w 116 rodzimych, innowacyjnych spółek. Patrząc na dane w ujęciu półrocznym, odnotowaliśmy spadek o 70% względem pierwszych sześciu miesięcy, w roku poprzedzającym i w 2021 roku. Równocześnie liczba transakcji cały czas wzrasta.

Pełny raport PFR Ventures za II kwartał 2023 roku można pobrać tutaj.

Sytuacja na polskim rynku VC w połowie 2023 roku

Najważniejszym wydarzeniem w drugim kwartale 2023 roku była runda A spółki Eleven Labs, która pozyskała blisko 80 mln PLN od grupy międzynarodowych funduszy i aniołów biznesu. Wśród inwestorów znalazł się m.in. Andreesen Horowitz.

– Po 6 miesiącach 2023 roku osiągnęliśmy pułap, na którym w 2019 rynek znajdował się na koniec grudnia. Nie jest to tempo, które pozwalałoby bić rekordy wartości transakcji z 2021 i 2022 roku, ale nie ma też zagrożenia powrotu do „nisko-transakcyjnej” przeszłości sprzed 2020 roku. Uważam, że długoterminowo pozostajemy w trendzie wzrostowym, a główną siłą napędową ekosystemu jest rosnąca liczba osób pracujących w startupach – komentuje Maciej Ćwikiewicz, prezes zarządu PFR Ventures.

– Wyraźnie daje nam się we znaki niższa aktywność inwestycyjna funduszy later-stage w Polsce i CEE, które stanowiły naturalnie dużą część rynku w naszym regionie. Z drugiej strony wiemy, że o najciekawsze transakcje z szybką trakcją, świetnym zespołem i produktem potrafią walczyć najlepsze fundusze z całego świata, czego idealnym przykładem jest Eleven Labs – mówi Karol Lasota, principal w Inovo VC.

Na rynku wciąż dominują inwestycje o charakterze zalążkowym, które już od 12 miesięcy nie schodzą poniżej poziomu 100 kwartalnie. Podobnie wygląda sytuacja rund A i wyższych, których jest średnio około 10. Średnia wartość transakcji nieznacznie wzrosła względem poprzedniego kwartału, ale wciąż jest znacznie poniżej wartości z 2022 i 2021 roku.