Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, fundacja Tech To The Rescue połączyła 24 organizacje non-profit z firmami technologicznymi. Celem jest zapewnienie NGOs-om niezbędnej pomocy technologicznej w obliczu narastającego kryzysu humanitarnego. Fundacja apeluje do inwestorów o wsparcie finansowe akcji #TechForUkraine, która realnie ma pomóc nawet dwóm milionom ukraińskich uchodźców.
Projekty realizowane w ramach akcji #TechForUkraine
W ramach kampanii #TechForUkraine, Tech To The Rescue chce docelowo uruchomić 100 projektów dla organizacji non profit w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Jak dotąd zgłosiło się 60 organizacji, a gotowość do niesienia pomocy zadeklarowało 450 firm technologicznych z 40 krajów.
Obecnie trwają prace m.in. nad systemem pozwalającym na koordynację pracy NGOs-ów zrzeszonych w NGO Forum i chatbotem rozwijanym w porozumieniu z rządem RP.
Dzięki #TechForUkraine działa już kilka inicjatyw:
- org – platforma zbierająca zweryfikowane oferty pomocy dla ukraińskich uchodźców;
- pl – jedyna jak dotąd mapa w języku ukraińskim, informująca o dostępnej pomocy medycznej i humanitarnej;
- eu – charytatywna kolekcja NFT, wspierająca Ukrainę i jej obywateli.
Tech To The Rescue zbiera fundusze na dalszą działalność
Celem fundacji jest ułatwienie znalezienia pomocy dwóm milionom osób, które musiały lub będą zmuszone opuścić swoje domy. To około połowa z szacowanych czterech milionów uchodźców, którzy wyjadą z Ukrainy z powodu wojny.
Zamiarem organizacji jest także zbudowanie skalowalnego modelu pomocy humanitarnej, który będzie mógł być wykorzystywany w przypadku kolejnych kryzysów. Długofalowa strategia przewiduje natomiast, że działanie pro bono będzie standardem w branży IT.
Zbiórkę Tech To The Rescue można wesprzeć za pośrednictwem platformy Donorbox: https://donorbox.org/techforukraine. Celem jest zebranie miliona dolarów i kontynuacja kampanii #TechForUkraine przez następny rok.
– Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem reakcji społeczności technologicznej na kampanię #TechForUkraine i pracujemy bez wytchnienia, aby odpowiedzieć na wszystkie aplikacje. Stąd nasz apel o wsparcie do polskiej i międzynarodowej społeczności IT, a także inwestorów i aniołów biznesu. By sprostać wyzwaniu, jakie przed nami stanęło, musimy powiększyć zespół i zatrudnić nowe osoby. Dzięki temu będziemy mogli realnie przyczynić się do pomocy uchodźcom i zapewnić wsparcie dwukrotnie większej liczbie organizacji – mówi Jacek Siadkowski, współzałożyciel i prezes Tech To The Rescue.