Ukrainian Startups Demo Day to wydarzenie organizowane w miejsce dorocznej konferencji Kyiv Tech Hub w Kijowie, której nie udało się poprowadzić ze względu na pełnoskalowy atak militarny na Ukrainę. Wydarzenie zostało zorganizowane przez zespół projektu Polish-Ukrainian Startup Bridge (PUSB) z Fundacji Fundusz Współpracy.

Biolity Robotics zwycięzcą w Ukrainian Startups Demo Day

O nagrodę główną w wysokości 10 000 zł od partnera wydarzenia ICU Ventures rywalizowało 14 ukraińskich startupów:  Ninja Lender, Biolity Robotics, Mobility EU, Anna, Fruittorg, Phygit, Zeely, Getpin, Scalemate, 2Event, Stanpass, Recoshelf, IVR i Greenbin. Nagroda trafiła do zespołu Biolity Robotics, a jury zwróciło również uwagę na fantastyczny występ zespołu Zeely.

Projekt Biolity Robotics to zrobotyzowane narzędzie do mikro rozmnażania roślin (biologiczna metoda tworzenia kopii roślin), które dzięki algorytmowi opartemu na sztucznej inteligencji przyspiesza pracę nawet o 2000%. Rozwiązanie widzi lepiej niż człowiek, działa dłużej niż człowiek, nie ma problemów z czynnikiem ludzkim i może działać z najmniejszymi eksplantatami.

– Laboratorium Biolity Robotics znajdowało się w Dnipro niedaleko “Jużmasz”.  Udało się nam ewakuować sprzęt na 2 dni przed uderzeniem rosyjskich rakiet w budynek obok. Po udanej ewakuacji mamy jeszcze większą motywację do pracy i zwycięstwa. Obecnie nasze laboratorium znajduje się w Warszawie, a zespół pracuje w przestrzeni coworkingowej PUSB. Dziękuję zespołowi projektu za wsparcie ukraińskich startupów – podzielił się wrażeniami z konkursu Yevhenii Naishtetik, założyciel Biolity Robotics.

Pitching startupów oceniało pięć jurorów z Ukrainy, Polski i Wielkiej Brytanii: Roman Nikitov (przewodniczący ICU Ventures, Ukraina), Christian Kumar (CEO Capital Kinetics, Wielka Brytania), Krzysztof Grochowski (CEO Simpact VC, Polska), Daria Yanieva (Investment Dyrektor Sigma Software Labs, Ukraina) i Oleksandr Romanyshyn (Biuro Reform Gabinetu Ministrów Ukrainy).

W wydarzeniu wzięło udział ponad 120 uczestników, w tym ukraińskie startupy, fundusze venture capital, przedstawiciele akceleratorów i instytucji wsparcia biznesu, dziennikarze i partnerzy Polish-Ukrainian Startup Bridge, którzy wspierają ukraińskie projekty i całą Ukrainę.