Hybrydowy, dziesięciotygodniowy projekt obejmie warsztaty z mentorami, a także spotkania z przedsiębiorcami, inwestorami, przedstawicielami topowych korporacji i startupów w USA. Zwieńczeniem projektu będzie Demo Day w Nowym Jorku. Zgłoszenia poprzez formularz aplikacyjny przyjmowane są do 23 września.

Program akceleracyjny dla startupów planujących podbój USA

Fundusz Unfold.vc i nowojorski akcelerator WEVE do programu zapraszają startupy z Polski i regionu CEE (Czechy, Słowacja, Rumunia, Bułgaria, Ukraina, Węgry), chcące rozwijać oraz komercjalizować rozwiązania w USA lub już budujące tam biznes i poszukujące finansowania.

Preferowany profil kandydatów to firmy w fazie early-stage oferujące usługi SaaS w modelu B2B z różnych branż, m.in. edtech, fintech, healthtech, foodtech, traveltech, propertytech, insurtech, fashiontech, retail czy media. Spółki te powinny mieć min. MVP, pierwszą trakcje, a także świadomość swojego rynku. Warunkiem są ponadto roczne przychody na poziomie min. 100 tys. – 3 mln USD.

W czasie dziesięciotygodniowej akceleracji odbędą się m.in. sesje mentoringowe 1:1, eksperckie warsztaty tematyczne, panele dyskusyjne, a także spotkania z inwestorami oraz startupami, które już odniosły międzynarodowy sukces. Przez akcelerację WEVE przeszedł m.in. francuski Nfinite tworzący rozwiązania 3D wizualizujące produkty dla e-commerce. To m.in. dzięki udziałowi w programie, startup pozyskał ponad 120 mln USD finansowania.

Wybrane maksimum dwa startupy będą mogły liczyć na zastrzyk kapitału, bo program zakłada, że Unfold.vc zainwestuje w każdy z nich do 220 tys. USD. Z tej puli pokryte zostaną koszty akceleracji, które mogą wynieść ok. 25 tys. USD. Celem funduszu VC jest zgromadzenie najlepszych spółek z regionu, a dzięki rozbudowanej sieci międzynarodowych ekspertów, przygotowanie ich do rozwoju działalności i pozyskiwania inwestycji w USA. W program zaangażowane będą osoby stojące za takimi gigantami jak Amazon, Slack, JP Morgan, IBM czy Nokia.

Amerykański sen startupów w praktyce

Finansowany przez wrocławski fundusz VC program ma zapewnić founderom strategiczne wsparcie w ekspansji na rynek amerykański m.in. w zakresie rozwoju i personalizacji produktu, pozyskiwania funduszy w USA, sprzedaży, budowania międzynarodowego zespołu, kwestii prawnych czy działań operacyjnych. Akceleracja obejmie konsultacje z międzynarodowymi ekspertami, doświadczonymi przedsiębiorcami i inwestorami.

Każdy startup prowadzony będzie przez mentora. Hybrydowy model dziesięciotygodniowej akceleracji zakłada trzy etapy: Set up, Build, Execute. Dwie pierwsze części obejmą osiem tygodni wirtualnych warsztatów, skoncentrowanych wokół uwarunkowań prowadzenia biznesu w USA. Liderzy spółek pracować będą nad udoskonalaniem strategii globalnej ekspansji i adaptacji na nowym rynku. Ostatnie dwa tygodnie spędzą w Nowym Jorku. Zwieńczeniem wydarzenia będzie Demo Day, czyli prezentacja spółki przed potencjalnymi inwestorami, klientami i liderami biznesu ze Stanów.

Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 23 września. Start akceleracji planowany jest na październik, po trzyetapowym procesie rekrutacji oceniającej gotowość firm do wejścia na rynek amerykański. Obejmie ona rozmowy zdalne z organizatorami i ekspertami branżowymi.