Dla wielu osób niskie stopy procentowe ustalane przez Radę Polityki Pieniężnej stanowią zachętę do zaciągania kredytów i inwestowania w nieruchomości. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w komunikacie zwraca uwagę, że wzrost stóp procentowych będzie oznaczał wzrost rat kredytów o zmiennym oprocentowaniu.

Dzięki kalkulatorowi można samodzielnie sprawdzić orientacyjną wysokość rat dla różnych stawek oprocentowania. W tym celu należy wejść na finanse.uokik.gov.pl i wpisać parametry kredytu: kwotę do spłaty, wysokość rat lub oprocentowanie oraz datę spłaty ostatniej raty.

Kalkulator dostarcza 10 wyników. Pokazują one zmieniającą się wysokość raty, gdy oprocentowanie rośnie od 0,5 pkt. proc. do 5 pkt. proc.

Rekordowo niskie stopy procentowe

Od maja 2020 r. główna stopa referencyjna jest na rekordowo niskim poziomie – 0,1 proc. Dla porównania w marcu 2015 r. wynosiła 1,5 proc., a w styczniu 2013 r. – 4 proc.

– Dobrym rozwiązaniem jest nadpłacanie kredytu, szczególnie w okresach, kiedy stopy procentowe są na niskim poziomie – nawet w mniejszych sumach. W ten sposób ewentualny wzrost rat będzie mniej odczuwalny dla portfela – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

O ryzyku związanym z zaciąganiem kredytów ze zmiennym oprocentowaniem ostrzegał już w maju br. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego.