Sytuacja ekonomiczna na świecie dynamicznie się zmienia. Pandemia pokazała, że praca z domu może być równie efektywna jak ta, wykonywana z biura. Od dawna wiedzą o tym freelancerzy, którzy są jednym z ogniw tzw. gig economy.
Gig economy i cyfrowy nomadyzm
Gig economy to nic innego, jak praca w oparciu o zlecenia i zadania, a nie stałą umowę. Dotyczy przede wszystkim freelancerów, zajmujących się obszarami takimi jak grafika, copywriting, IT, ale także kierowców świadczących swoje usługi w firmach przewozowych. Jest to szczególnie popularny system pracy wśród millenialsów.
Pracownicy tzw. gig economy są zainteresowani elastycznym zatrudnieniem, dającym swobodę i autonomię, jednocześnie pragną mieć zapewnioną stabilność dochodów i swobodny dostęp do wynagrodzenia. Badania przeprowadzone przez Visa na przełomie 2019 i 2020 roku w 16 krajach świata (w tym w Polsce) pokazują, że „giggersi” uznają możliwość otrzymywania środków w czasie rzeczywistym za niezwykle atrakcyjną. 62% ankietowanych w ramach badania Visa zadeklarowało chęć zmiany zleceniodawcy na firmę, w której tego typu rozwiązanie byłoby dostępne.
Inną formą pracy, która zyskuje popularność jest cyfrowy nomadyzm. To wykonywanie czynności służbowych zdalnie, z dowolnego miejsca na ziemi, niezależnie od formy zatrudnienia. Warunkiem jest dostęp do odpowiedniego sprzętu i internetu. Atutem usługi Visa Direct jest globalny zasięg. Co więcej, to rozwiązanie może być używane również do przesyłania środków pomiędzy osobami prywatnymi – rodziną czy znajomymi. Pracując nawet na drugim końcu świata, dzięki Visa Direct możliwe jest bezpieczne i szybkie przekazywanie pieniędzy bliskim.
Wyzwanie dla pracodawców
Pracownicy rozlokowani w różnych częściach świata wiążą się z koniecznością wypłaty wynagrodzeń w rozmaitych walutach, czy bezpośrednio po wykonaniu zadania – może to okazać się kłopotliwe. Właśnie w takich sytuacjach z pomocą przychodzi rozwiązanie Visa Direct. To funkcja przetwarzania VisaNet, która umożliwia szybkie i bezpieczne przekazywanie środków w czasie rzeczywistym za pomocą danych uwierzytelniających. Visa Direct jest dostępne zarówno dla klientów P2P, B2B, jak i B2C.
Rozwiązania oferowane przez Visa Direct mogą okazać się niezwykle przydatne także w związku ze zmieniającą się sytuacją geopolityczną, która również wpływa na potencjalne trudności z wypłacaniem wynagrodzenia. Po Brexicie część klientów, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii, a korzystają z bankowości terenu Unii Europejskiej, może mieć problem z zarządzaniem kontem bankowym i finansami, Visa Direct niweluje ten problem.
Szansa dla fintechów
Współpraca z Visa okazuje się być szczególnie przydatna dla branży fintech. Poprzez usługę Visa Cloud Connect, fintechy mogą wygodnie połączyć się z globalną siecią VisaNet (z wykorzystaniem technologii chmury). Dzięki temu możliwe jest unikanie przez firmy inwestowania w lokalne centra danych w różnych krajach świata i związanego z tym problemu koordynacji z lokalnymi partnerami.