Pola, bo tak nazywa się nowy asystent głosowy, którego można usłyszeć na infolinii zrzeszenia BPS, to program komputerowy wykorzystujący interfejs głosowy do komunikowania się z użytkownikiem. Jest to usługa oparta na sztucznej inteligencji, dzięki której Banki Zrzeszenia BPS realizują wybrane dyspozycje z obszaru kart.

Banki spółdzielcze BPS wykorzystają voicebota

Konsultanci infolinii codziennie odbierają tysiące połączeń przychodzących. Większość spraw klientów jest powtarzalna. Wykorzystanie sztucznej inteligencji pozwala na automatyzację tych procesów, co przekłada się na oszczędność kosztów i czas obsługi klienta, tym samym odciążając konsultantów od najbardziej schematycznych zadań.

Nie oznacza to jednak, że klienci pozostaną bez kontaktu z człowiekiem. W momencie, gdy klient wybierze bardziej złożony temat rozmowy, zostanie skierowany, tak jak dotychczas, do konsultanta infolinii.

– Wdrożenie Poli skraca czas oczekiwania na połączenie oraz redukuje czas obsługi klienta, który chce aktywować lub zastrzec kartę. Zakładając rozwój technologii opartej o AI myślimy o wykorzystaniu bota także w bardziej złożonych procesach. Proces zdalnej obsługi klienta wciąż trzeba rozszerzać i udoskonalać – mówi Magdalena Adamczyk, Dyrektor Departamentu Klienta Indywidualnego Banku BPS, zrzeszającego Banki Spółdzielcze.

– Zależało nam, aby klient stopniowo przyzwyczajał się do rozmowy z Polą, dlatego też w każdym momencie rozmowy klient może przełączyć się na rozmowę z „żywym konsultantem”. Nasz bot uczy się na podstawie przeprowadzanych rozmów, więc z każdą kolejną rozmową Pola staje się bogatsza o kolejne informacje i wykonuje swoje czynności bez konieczności przełączania na rozmowę z człowiekiem. Już dzisiaj Pola potrafi wykonać powtarzalne, schematyczne operacje na kartach takie jak: aktywacja, zastrzeżenie, czasowa blokada, odblokowanie karty – dodaje Jolanta Sadowska, Dyrektor Projektów Strategicznych ITCARD.