Galion.exe, firma inwestycyjna Revaia i firma doradcza Chausson Partners połączyły siły, aby stworzyć francuski raport AI, który analizuje obecne trendy w ekosystemie technologicznym.

Startupy AI przyciągają inwestorów w Europie

Łącznie oznacza to około 8 miliardów dolarów finansowania dla startupów AI w 2024 roku. Wskaźnik ten najprawdopodobniej będzie szybko rósł, ponieważ startupy AI są wciąż stosunkowo młode. Siedemdziesiąt procent kapitału pozyskanego przez startupy AI w 2024 r. dotyczyło rundy seed do serii B.

Kraje europejskie, które mają tendencję do przyciągania funduszy VC, stały się również głównymi ośrodkami inwestycji w sztuczną inteligencję, z Wielką Brytanią na czele, Francją i Niemcami podążającymi za nimi oraz krajami nordyckimi. Co ciekawe, w miarę jak firmy AI stają się coraz większe, mają tendencję do przyciągania międzynarodowych inwestorów, a amerykańskie firmy VC odpowiadają za około 50% pieniędzy zainwestowanych w firmy AI w rundzie serii C i później.

Zespół odpowiedzialny za French AI Report przyjrzał się bliżej 400 najlepszym startupom AI we Francji i próbował zidentyfikować wschodzące gwiazdy. Większość startupów AI we Francji koncentruje się na aplikacjach dla określonych branż. W oparciu o ten raport, dwa ważne obszary dla tamtejszych startupów AI to zdrowie i klimat. Pełny raport French AI Report można znaleźć tutaj.

Dla porównania warto przypomnieć o niedawnym raporcie VC Balderton Capital i Dealroom, z którego wynikało, że branża sztucznej inteligencji w Europie przyciągnęła około 13,7 mld USD w inwestycjach w 2024 roku. Sektor ten miał odpowiadać za 25% całego finansowania VC w Europie. Dla porównania cztery lata temu odsetek ten wyniósł 15%. Tak duży wzrost zaowocował powstaniem kilku nowych jednorożców, takich jak Poolside i Wayve.

A jak sytuacja wygląda w sektorze FinTech? W 2024 roku wartość inwestycji w sektor FinTech na Starym Kontynencie wzrosła o 10%, w porównaniu do roku wcześniejszego. Według danych Dealroom, finansowanie wzrosło z poziomu 7,9 mld USD w 2023 r. do 8,7 mld USD, głównie dzięki wielu tak zwanym mega-rundom.