Książkomaty postawi Biblioteka Raczyńskich. Urządzenia te mają poszerzyć ofertę kulturalną w rejonach, które zmagają się z ograniczonym dostępem do filii biblioteki.

Książkomaty już od jesieni w Poznaniu

Książki zamawiać będzie można przez internetowe konto czytelnika na stronie Biblioteki Raczyńskich. Gdy zamówienie będzie gotowe, zostaniemy poinformowani. Następnie należy udać się do książkomatu i odebrać je przy użyciu karty bibliotecznej, a skrzynka otworzy się automatycznie.

Maszyny staną w miejscach z utrudnionym dostępem do kulturalnej infrastruktury, a uczęszczanych przez poznaniaków – na przykład obok supermarketów, szkół, czy pętli tramwajowych. Biblioteka Raczyńskich nawiązała współpracę z takimi markami jak Lidl, Carrefour, czy Chata Polska. Książkomaty staną między innymi na Chartowie, Górczynie, Ratajach, w Antoninku i innych rejonach Poznania.

Książkomaty to nie jedyna nowość w Bibliotece Raczyńskich. W fazie testów jest też aplikacja, pozwalająca znajdować książki najlepiej dopasowane do preferencji poszczególnych czytelników.