W pierwszym kwartale 2025 roku przez polski rynek VC przepłynęło 444 mln PLN. To łączna wartość kapitału, który polskie i zagraniczne fundusze zainwestowały w 35 transakcjach w rodzime innowacyjne przedsiębiorstwa. Zaobserwowano przyrost o 11% względem kwartalnej średniej wartości inwestycji w 2024 roku.

Warto przypomnieć, że w Polsce, w całym 2024 roku 142 spółki pozyskały 2,1 mld PLN od 147 funduszy VC. Porównując 2024 do 2023 roku i wykluczając tak zwane megarundy, wartość rynku spadła o 10%.

Jak wyglądał polski rynek inwestycji VC?

W porównaniu do pierwszego kwartału 2024 roku, wartość zainwestowanych środków zwiększyła się o 155%, przy zbliżonej liczbie transakcji i zaangażowanych funduszy. Istotną rolę odegrały późniejsze rundy finansowania, odnotowano ich aż 17, co stanowi blisko połowę wszystkich transakcji.

– Na rynku odnotowaliśmy pierwszą transakcję, w której obecny był kapitał z FENG (UE). To dobry prognostyk. Można się spodziewać, że na przełomie Q2 i Q3 dojdzie do zmiany trendu w zakresie liczby zalążkowych transakcji na wzrostowy. Pozytywnym zjawiskiem są również powracający do ekosystemu przedsiębiorcy, którzy po sprzedaży spółek rozwijają nowe projekty. Dobrym przykładem jest Ingenix.ai, w który na etapie zalążkowym zainwestowały 2 lokalne fundusze i IFC – komentuje Aleksander Mokrzycki, wiceprezes PFR Ventures.

– Ostatnia runda ElevenLabs na ponad 700 mln złotych przyciąga światło reflektora na „polskie AI”. Myślę, że to będzie inspirować utalentowane osoby do tworzenia następnych ambitnych projektów, a wśród inwestorów spotęguje strach przed przegapieniem okazji inwestycyjnych z naszego rynku (tzw. FOMO). Innym przykładem jest Ingenix, którego założyciele po dużym sukcesie ich poprzedniego biznesu AI i sprzedaży do amerykańskiego Snowflake, chcą rozwiązać największe wyzwania ludzkiej biologii i leków za pomocą AI. „Polskie AI: ma ogromny, globalny potencjał. – wskazuje Karol Lasota, principal w Inovo.vc.

Czytaj także: W 2024 roku europejskie startupy pozyskały 52 mld USD od funduszy VC

Stabilny, ale niski poziom transakcji

Liczba transakcji utrzymuje się na stosunkowo niskim, ale stabilnym poziomie już od roku. Zaobserwowano wzrost liczby rund typu Growth. Szczególnie aktywny w tym obszarze był fundusz bValue. Na rynku jednak wciąż dominują rundy zalążkowe. Odnotowaliśmy także 8 rund typu A i 4 rundy na kolejnych etapach.

10 z 35 transakcji to inwestycje z udziałem funduszy PFR Ventures. Przełożyły się one na blisko 40% kapitału dla innowacyjnych, polskich przedsiębiorstw. Większość transakcji przeprowadzona została przy istotnym udziale prywatnych polskich funduszy i aniołów biznesu. 42% kapitału dostarczyły fundusze międzynarodowe.

Wśród największych transakcji znalazła się runda ElevenLabs o wartości ponad 700 mln PLN, która przyciągnęła uwagę zagranicznych funduszy, takich jak Andreessen Horowitz czy ICONIQ Growth. Duże zainteresowanie wzbudziła również inwestycja w spółkę Nomagic, która pozyskała około 140 mln PLN. Odnotowano także 7 transakcji w przedziale 20-50 mln PLN.

Pełen raport do pobrania tutaj: https://pfrventures.pl/2025Q1