Na współpracę z Cardiomatics zdecydował się m.in. Uniwersytet w Bazylei, Uniwersytet Kopenhaski czy Warszawski Uniwersytet Medyczny. Z platformy korzystają już lekarze z ponad 15 krajów. Ostatnio rozwiązanie startupu zostało wdrożone do warszawskich placówek PZU Zdrowie.

Analiza EKG z użyciem sztucznej inteligencji i chmury

Platforma Cardiomatics zapewnia gotowe raporty EKG. Na ich podstawie lekarz może wyciągnąć wnioski na temat stanu pacjenta, diagnozy i planu leczenia. Oprogramowanie wykrywa ponad 20 nieprawidłowości rytmu serca, w tym takie, które mogą zostać niewykryte standardowymi metodami.

Narzędzie może analizować sygnały EKG zarejestrowane w różnych formatach danych. Generowane raporty są dostępne w dowolnym miejscu i czasie – na komputerze stacjonarnym, laptopie lub smartfonie. Stosowane oprogramowanie bazuje na algorytmach szkolonych w oparciu o miliardy rzeczywistych uderzeń serca pacjentów.

– Dzięki Cardiomatics, lekarz może podłączyć urządzenie diagnostyczne do dowolnego komputera i przesłać sygnały z badania EKG do chmury. Tam sygnały analizowane są przez algorytmy sztucznej inteligencji, finalnie skracając czas analizy nawet o 80 proc. w stosunku do standardowej procedury – mówi Rafał Samborski, CEO i współzałożyciel Cardiomatics.

– W procesie wdrażania innowacji kluczowa jest otwartość lekarzy na jego adaptację do swojej rutyny pracy. Obalamy mit, że sztuczna inteligencja jest konkurencją dla personelu medycznego., Uważamy, że nie ma go docelowo zastąpić, a jedynie wesprzeć. Efektywność zależy w dużej mierze nie od czynników technologicznych, tylko ludzkich – na ile zdołamy przekonać lekarza do korzyści, jakie płyną ze stosowania rozwiązania – mówi Andrzej Browarski, Dyrektor Biura Analiz i Innowacji PZU Zdrowie.