Szczególnie niebezpieczny jest fakt, że SMS jest do nas bezpośrednio zaadresowany. To oznacza, że atak jest personalizowany i nie jest to masowa wysyłka na losowe numery telefonu – ostrzega CyberRescue.

Oszuści podszywają się pod MediaMarkt

Wszystko zaczyna się od krótkiej wiadomości o rzekomym zamówieniu. Jeśli zaciekawiona tajemniczym zamówieniem ofiara, zdecyduje się otworzyć załączony w SMS-ie link, zostanie przeniesiona na fałszywą stronę konkursu. Powita ją komunikat o wygranej nagrodzie, którą jest iPhone 14 Pro.

Na stronie wyświetla się informacja, że za dostarczenie nagrody mogą obowiązywać dodatkowe opłaty. Aby nowy iPhone trafił do szczęśliwca, musi on rzekomo opłacić dostawę, której koszt wynosi 10 złotych. W tym celu ma podać dane karty płatniczej.

Co ciekawe, znajduje się tam również dość jasna informacja, że po zatwierdzeniu danych, uruchomimy na swoim koncie płatną subskrypcję za niecałe 30 dolarów miesięcznie. Jak można się domyślić, żadna nagroda nigdy nie trafi do zwycięzcy tego „konkursu”.

Jak zabezpieczyć się przed oszustwem?

Przede wszystkim nie należy korzystać z niezweryfikowanych linków. Zwłaszcza takich, gdzie wymagane jest wykonanie jakiejkolwiek płatności lub wprowadzenie danych wrażliwych.

Podając dane karty płatniczej przez Internet np. robiąc zakupy – najlepiej korzystać z oferty zweryfikowanych sprzedawców, którzy współpracują z operatorem płatności. Dlaczego? W sieci obecne są fałszywe e-sklepy. Można rozpoznać je po końcówce „.ru” w domenie, a także częstej obecności w tytule strony słów takich jak „outlet”, „2022”, „shop”.