Po połączeniu, rodzice będą powiadamiani o aktywności na kanale nastolatka, w tym o liczbie przesłanych filmów, subskrypcji i komentarzy – ale nie o ich treści. Będą również otrzymywać powiadomienia e-mail na przykład o transmisjach na żywo, publikowanych filmach (także tych prywatnych) czy zmianach ustawień prywatności wideo.
YouTube zwiększa zasięg kontroli rodzicielskiej
Według doniesień YouTube, powiązanie kont nie wpłynie na algorytm platformy i to, co jest wyświetlane nastolatkowi. Te treści są bowiem całkowicie zależne od użytkownika – nie tylko od jego preferencji, ale także wieku, który jest podawany przy rejestracji. Rodzic, nawet po połączeniu kont, nie będzie mógł zmienić wcześniej podanego wieku dziecka.
Nowe rozwiązanie jest rozszerzeniem pakietu kontroli rodzicielskiej wprowadzonego w 2021 roku. Początkowo dotyczył on jednak młodszych dzieci, dokładniej tych poniżej tzw. wieku zgody (w USA jest to 13 lat, w Polsce – 15). Pakiet powstał w odpowiedzi na rosnącą potrzebę ochrony dzieci i nastolatków w internecie z uwagi na pojawianie się coraz większej ilości wirtualnych zagrożeń. Stany Utah i Arkansas, a także inne kraje uchwaliły nawet przepisy ograniczające dzieciom poniżej 18 roku życia możliwość korzystania z serwisów społecznościowych bez zgody rodziców. Inne platformy, w tym TikTok, Snapchat, Instagram i Facebook, już wcześniej wprowadziły kontrolę rodzicielską.
Rodzice będą mogli korzystać z nowej funkcji za pośrednictwem aplikacji Family Center i Google Family Link. Ponadto, rodzice będą mieli również dostęp do zasobów stworzonych we współpracy YouTube z Common Sense Networks. Mają one pomóc im w edukowaniu nastolatków w zakresie odpowiedzialnego tworzenia treści w Internecie.