W czerwcu zeszłego roku szwedzki gigant był wyceniany na imponujące 46 mld dolarów. Parę dni temu Wall Street Journal poinformował jednak, że w najbliższych dniach należy spodziewać się ogromnego spadku wartości Klarny. Teraz wszystko stało się jasne.
Wycena Klarny spadła do 6,7 miliarda dolarów
Jeszcze nie tak dawno temu Bloomberg donosił, że szwedzki fintech zamierza pozyskać od inwestorów nawet 1 mld dolarów.. Tak się jednak nie stało. Teraz szwedzki fintech będzie musiał zadowolić się mniejszą rundą inwestycyjną i znacznie niższą wyceną.
O 46 miliardach dolarów wartości Klarny możemy jak na razie zapomnieć. Samo zjawisko nikogo nie powinno zaskakiwać, jednakże tym co szokuje jest skala. 6,7 mld dolarów to o wiele mniej w porównaniu do rundy finansowania z czerwca ubiegłego roku.
Pomimo kłopotów szwedzki fintech od kilku miesięcy stawia duże kroki na polskim rynku. W ostatnim czasie Klarna udostępniła polskim klientom między innymi portfel z dostępem do kart lojalnościowych, a także możliwość wirtualnych zakupów. Dodatkowo odroczone płatności od Klarny pojawiły się w sklepie internetowym Kubota.
Klarna dalej cieszy się zaufaniem inwestorów
Pomimo tych wyzwań, szwedzki fintech otrzymał wsparcie od dotychczasowych inwestorów (Sequoia, founderzy, Bestseller, Silver Lake i Commonwealth Bank of Australia). Co równie ważne, kilka podmiotów znanych ze swoich długoterminowych zobowiązań dokonało także swoich pierwszych inwestycji w giganta BNPL.
Należą do nich Mubadala Investment Company, suwerenny fundusz Zjednoczonych Emiratów Arabskich o wartości 284 mld dolarów oraz Canada Pension Plan Investment Board (CPP Investments), który zarządza ponad 539 mld dolarów.
— To świadectwo siły biznesu Klarna, że podczas najgwałtowniejszego spadku na globalnych rynkach akcji od ponad pięćdziesięciu lat, inwestorzy docenili naszą silną pozycję i ciągły postęp w rewolucjonizowaniu sektora bankowości detalicznej. Obecnie bardziej niż kiedykolwiek firmy potrzebują silnej bazy konsumenckiej, doskonałego produktu i zrównoważonego modelu biznesowego — Sebastian Siemiątkowski, prezes zarządu Klarna.