Wedle najświeższego raportu Worldpay z odroczonych płatności korzysta już 5% polskich konsumentów handlu online. Liczby w tym przypadku najczęściej mówią same za siebie. Klarna ma już 150 milionów aktywnych użytkowników, notuje do 2 milionów transakcji dziennie i współpracuje z ponad 400 tys. globalnych partnerów handlowych, takimi jak H&M, Sephora, czy Nike. Nic więc dziwnego, że teraz postanowiła sięgnąć po kolejny symbol w branży mody.

Za kultowe klapki Kubota wcale nie trzeba płacić od razu

O tym, że usługi typu BNPL stanowią poważny trend w świecie finansów wiemy już nie od dziś. Swoje autorskie rozwiązania przedstawili dotychczas tacy gracze jak chociażby Apple, czy Revolut. Branża e-commerce bardzo chętnie bowiem sięga po takie rozwiązania.

— Wdrożenie BNPL zwiększa m.in. trzy z głównych KPI, nad którymi pracujemy. Chodzi tu konkretnie o  współczynnik konwersji, średnią wartość zamówienia oraz średnią liczbę produktów w koszyku. Implementacja Klarny w metodach płatności nie oznacza dla nas jedynie udostępnienia kolejnej opcji w bramce płatności. Współpraca to także z naszej perspektywy silne partnerstwo B2B na gruncie co-marketingowym.  – komentuje Joanna Kwiatkowska, Vice CEO, Head of Sales & CTO w Kubota S.A.

Jak wynika z raportu Klarny, dla ponad 30% polskich konsumentów mody ważne jest to, że kupują od polskiej marki odzieżowej. Ich zdaniem wygoda (56%) i przystępna cena (44%) to kluczowe cechy polskich marek fashion. Flagowa usługa Klarna, „Zapłać za 30 dni”, pozwoli im zatem odłożyć płatności na później, bez dodatkowych opłat czy odsetek. A to z pewnością jest wygodne.