– Członkowie ZPF, reprezentujący częstokroć fintechy, na co dzień mierzą się z szeregiem wyzwań rynkowych. Trudno o praktyków, którzy lepiej rozumieją potrzeby klientów i sektora fintech w Polsce. To właśnie wspólnie z nimi będziemy tworzyć przyjazne środowisko dla rozwoju technologii finansowych – mówi Katarzyna Jóźwik, przewodnicząca Komisji ZPF ds. Fintech i General Manager w Smartney.

Zaznacza, że ma ambicję, by Komisja była też naturalnym partnerem do dyskusji dla strony rządowej oraz instytucji odpowiedzialnych za tworzenie przepisów związanych z rozwojem sektora fintech w Polsce. Powołanie Komisji ZPF ds. Fintech jest tym istotniejsze, że branża stoi przed ważnymi wyzwaniami, od których zależy przyszłość rynku w Polsce. Rok 2023 w pracach Komisji będzie zdominowany przez temat edukacji rynku – czytamy w komunikacie.

Jak nadążać za kolejnymi rozwiązaniami?

Superaplikacje skupiające w jednym miejscu np. zakupy online i rozwiązania finansowe, kolejne formy płatności i finansowania zakupów czy ubezpieczenia w świecie realnym i wirtualnym – to przykładowe obszary, których rozwój w największej mierze będzie zależał od zaufania konsumentów. Na każdym niemal kroku towarzyszą nam sztuczna inteligencja i robotyzacja, zmieniając doświadczenia klientów.

Zadaniem Komisji będzie więc także rzetelne prezentowanie rynku i rozwiązań fintech regulatorom, by umożliwiać rozwój branży przy właściwej ochronie konsumenta.

Komisja ZPF ds. Fintech – skład

W skład nowo powołanej Komisji ZPF ds. Fintech weszło 16 ekspertek i ekspertów. Reprezentują podmioty rozwijające projekty w obszarze fintech branży finansowej.

Oto skład Komisji (kolejność alfabetyczna): Karol Dziasek (SLS), Natalia Iwan (CRIF), Bartosz Jamróz (Ikano Bank), Łukasz Janda (Wonga), Katarzyna Jóźwik (Smartney), Jakub Kaczmarek (Allegro Pay), Paweł Komar (NOTUS), Adam Łabęcki (Identt), Alicja Łosowska (Kontomatik), Przemysław Matusiak- Frey (Intrum), Maciej Raczyński (RSP Legal), Aleksander Rutkowski (Fellow Finance), Tomasz Szurek (BEST), Edyta Szymczak (ERIF), Rafał Tomkowicz (ZPF), Tymon Zastrzeżyński (Loando).