Start 4fund.com, był pierwotnie planowany na pierwszy kwartał bieżącego roku, jednak ostatecznie termin został przesunięty na trzeci. Jednym z głównych powodów decyzji o zmianie terminu startu, była kwestia walki o zachowanie status quo w obszarze podatków od zrzutek w Polsce. Nowe przepisy zostały uchwalone przez Sejm w styczniu 2023 r. i wprowadzały dodatkowe opodatkowanie internetowych zrzutek.
W czerwcu bieżącego roku Prezydent RP podpisał nowe prawo, znoszące dodatkowe obciążenia fiskalne dla internetowych zrzutek. Dzięki temu, platforma mogła skoncentrować się na dokończeniu przygotowań do ekspansji zagranicznej – czytamy w komunikacie.
Rusza 4fund.com – anglojęzyczna platforma od zrzutka.pl
Na początek zrzutka.pl skupia się na rynku europejskim, dlatego już teraz portal jest dostępny we wszystkich krajach UE. Obywatele tych państw mogą się rejestrować i organizować zbiórki. Firma planuje stopniowe wychodzenie z promocją portalu na kolejne kraje, zaczynając od Irlandii, a następnie w Niemczech.
Zbiórkę można założyć na dowolny cel, zgodny z prawem i regulaminem portalu. Wpłaty obsługiwane są przez MasterCard, Visa, Google Pay i Apple Pay, a wypłaty środków dla organizatorów zrzutek realizowane są w kilka sekund, także w weekendy. Zarówno zrzutka.pl, jak i 4fund.com nie pobierają prowizji ani od wpłacających, ani od organizujących zrzutki. Istotną różnicą między tymi siostrzanymi portalami jest oczywiście język oraz waluta – na 4fund.com wpłaty i wypłaty realizowane są w euro.
Dla dotychczasowych użytkowników zrzutka.pl, niebawem zostanie udostępniony uproszczony sposób rejestracji i weryfikacji na 4fund.com. Istotnym dla odbiorców może być też fakt, że są to serwisy wręcz identyczne pod względem interfejsu oraz funkcjonalności. Zatem użytkownicy zrzutki nie będą musieli uczyć się obsługi 4fund.com.
– W Polsce rynek finansowania społecznościowego skurczy się około 10% i będzie wart niespełna miliard złotych w 2023 roku. Podczas, gdy wartość globalnego rynku crowdfundingu w tym roku będzie na poziomie 15,5 miliardów dolarów, czyli około 62 miliardów złotych, przy dynamice na poziomie 16%. Estymuje się, że w 2027 roku wartość tego rynku zbliży się do 28 miliardów dolarów, tj. około 112 miliardów złotych. – mówi Tomasz Chołast, członek zarządu zrzutka.pl.