Dla tych, którzy są bardziej fintechowi, digitalowi i ogólnie lubią mieć wszystko pod ręką stworzyliśmy prosty kalendarz Google. Każdy kto ma telefon z Androidem lub po prostu korzysta z aplikacji „Kalendarz” od Google’a to po kliknięciu W TEN LINK i wyrażeniu zgody na dodanie kalendarza do swojej listy, będzie mógł zakończyć poszukiwanie innych rozwiązań, bo to powinno mu całkowicie wystarczyć.

Niebawem wzbogacimy go również o funkcję oznaczającą sobotę przed niedzielą niehandlową, czyli dzień w którym ludzie mają podniesione ciśnienie (choroby serca).

Czytaj także:

 Kalendarz niedziel bez handlu – zapisz się do kalendarza Google

Czy niedziela „niehandlowa” będzie korzystna dla Polaków…Polski?

To zależy. Eksperci, którzy potrafią na tym etapie dokonać jednoznacznego osądu zapewne nie są ekspertami. Pewnych skutków możemy się spodziewać. Inne będą zaskoczeniem. Niektóre sklepy zwiększają zatrudnienie, ale to wcale nie oznacza, że wielu ludzi nie straci pracy i nie będzie to przyczyną dramatu ich rodzin. Polska jest zróżnicowana regionalnie! Inny skutek będzie miał zakaz handlu w Warszawie a inny w Czarnkowie w woj. wielkopolskim.

Czytaj także: Alior Bank przeznaczy 30 mln zł na branżę fintech

Zapewne spora grupa osób popierających zakaz handlu żywiło nadzieję, że będą mieli więcej wolnego przy zachowaniu tego samego poziomu dochodów (możliwe też, że niektórzy w ogóle nie skorelowali wartości wynagrodzenia z liczbą dni pracy). Oczywiście myśląc o handlu przed oczami mamy zwykle kasjerów i ekspedientów. Zapominamy o ochroniarzach, elektrykach, ekipie sprzątającej, magazynierach, dostawcach, kierowcach, itp.

W ocenie skutków regulacji ustawy nie ma ani słowa o tym, jaki wpływ ustawa będzie miała np. na rynek kredytowy. Wbrew pozorom może mieć istotny charakter, a my dostrzegamy całkiem spory potencjał dla sektora fintech wszędzie tam, gdzie stawiane są bariery, które uniemożliwiają dokonywanie danej czynności ze względów innych niż bezpieczeństwo.

Z drugiej strony wprowadzenie zakazu handlu obnaża nasz polski konsumpcjonizm. Czy jest to efekt nienasycenia dobrami materialnymi? Czy może inny?

/ŁP