Jak wynika z najnowszego badania Visa, płatności cyfrowe cieszą się coraz większą popularnością wśród konsumentów z Europy Środkowo-Wschodniej. Respondenci z regionu podróżujący za granicę, coraz chętniej korzystają z tej metody płatności w miejscu docelowym, a 4 na 5 badanych turystów najczęściej wskazuje na kartę, smartfon i smartwatch (wobec 77% w 2023 r.).

Polacy chcą płacić cyfrowo podczas zagranicznych wakacji

Polacy nie odbiegają w tym względzie od regionalnej średniej – w ten sposób płacić zamierza taki sam odsetek (80%) naszych rodaków podróżujących za granicę. Płatności cyfrowe są szczególnie popularne wśród Węgrów i Rumunów (odpowiednio 84% i 83% wskazań).

Konsumenci oczekują wysoce spersonalizowanego, intuicyjnego i bezproblemowego doświadczenia płatniczego – takiego, które pozwoli im zarządzać własnymi finansami w sposób najlepiej odpowiadający ich indywidualnym potrzebom, niezależnie od tego czy kupują kawę, rezerwują wyjazd wakacyjny, czy ubiegają się o pożyczkę. Dostrzegają to podróżni ze wszystkich krajów Europy Środkowo-Wschodniej używający karty płatniczej na zagranicznym wyjeździe. Tę metodę płacenia cenią w szczególności za wygodę (61%), szybkość (55%) i bezpieczeństwo – rozumiane jako brak ryzyka utraty gotówki (54%).

Badanie Visa pokazuje ponadto, że płatności smartfonem lub smartwatchem doceniają szczególnie młodzi Polacy – 29% respondentów w wieku 18-25 lat planuje płacić w ten sposób.

–W miarę jak technologia przekształca nasz świat, zmieniają się także potrzeby i zachowania konsumentów. Bezpieczne, intuicyjne i wygodne metody płatnicze muszą dotrzymywać kroku tym zmianom. Jak wynika z naszego badania, każdego dnia korzystamy ze smartfonów czy smartwatchów, by bezproblemowo dokonywać płatności, nawet poza granicami kraju, przekraczając fizyczne ograniczenia. Portfele cyfrowe, tak popularne wśród młodych podróżników z Europy Środkowo-Wschodniej (w wieku 18-25 lat), opierają się na systemach i technologiach Visa. Dzięki nim zastępujemy dane karty unikalnym ciągiem cyfr. To rozwiązanie, zwane tokenizacją, zapewnia dodatkową warstwę zabezpieczeń. W ten sposób ich płatności są chronione bez względu na to, gdzie spędzają wakacje – mówi Adrian Kurowski, dyrektor generalny Visa w Polsce.

Jaką kartą płacimy za granicą?

Większość mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej planujących w tym roku wakacje za granicą decyzję o metodzie płatności na miejscu podejmuje jeszcze przed wyjazdem (75%). Jeśli podróżują do kraju, w którym obowiązuje inna waluta, aż 53% zamierza korzystać z tej samej karty płatniczej, której używają w kraju rodzimym. Polscy respondenci mają w tym względzie podobne plany – połowa z nich będzie korzystać właśnie z tej metody płatności. Z kolei Węgrzy i Rumuni są najbardziej skłonni użyć innej karty. Trzech na czterech polskich podróżnych korzystających z kart za granicą będzie używać tej, która przypisana jest do konta wielowalutowego.

– Z naszego badania wynika, że Polacy najchętniej kartą lub smartfonem będą płacić w restauracjach, sklepach spożywczych i na lokalnych targach. Płacąc fizyczną lub stokenizowaną kartą Visa, mogą mieć pewność, że są chronieni przed oszustwem, utratą lub kradzieżą karty bez względu na to, gdzie się znajdują. Visa zapewnia im więc spokój ducha i możliwość odzyskania pieniędzy, gdy coś pójdzie nie tak  – dodaje Adrian Kurowski.

Co ciekawe, aż 15% polskich podróżnych rezerwujących usługi związane z zakwaterowaniem lub transportem, wskazało, że w ostatnich 12 miesiącach podmiot zagraniczny przynajmniej raz zwrócił im środki na kartę płatniczą z powodu odwołania, opóźnienia czy niewykorzystania usługi. Oznacza to, że pieniądze krążą po świecie wraz z ludźmi, a rewolucja cyfrowa zmienia przepływy pieniężne, których źródeł jest coraz więcej.