Sztuczna inteligencja w ostatnim czasie jest odmieniana przez wszystkie przypadki. Rozwiązania z zakresu AI cieszą się dużą popularnością także w sektorze finansowym. Z Piotrem Biegunem z Algolytics Technologies porozmawialiśmy o tym czy polskie rynek jest gotowy na tą rewolucję oraz jak banki i fintechy mogą wykorzystać sztuczną inteligencję.

Czy polskie firmy są gotowe na rewolucję AI?

Praca nad dużymi zbiorami danych pozwala wyciągnąć wnioski, które są nieoczywiste i niezauważalne przez ludzkie oko. Onboarding, obsługa klientów, ocena ryzyka kredytowego, czy rozwiązania antyraudowe – to tylko niektóre obszary, w których  można wykorzystać AI i machine learning. Duża część firm nie daje sobie sprawy, jakie dane posiadają i co można z nich wyciągnąć.

– Do momentu, do kiedy nie pojawił się Chat GPT i nie rozpoczęła się rewolucja w 2023 roku, relatywnie niewiele firm na świecie wykorzystywało sztuczną inteligencję i real time machine learning – czy to w procesach kredytowych, czy procesach segmentacyjnych. Może 20% firm miało wdrożenie produkcyjne, działające? Wszyscy próbowali, ale przeniesienie tego na produkcję i zrobienie z tego działającego procesu biznesowego było trudne ze względu na technologię. Obecnie rozwiązania z zakresu generatywnej sztucznej inteligencji łatwo wdrożyć w procesy – mówi Piotr Biegun, COO w Algolytics Technologie.

Podcast można obejrzeć na YouTube. Wersja audio jest dostępna na SpotifySoundcloud oraz Apple Podcast. Pozostałe materiały znajdziecie także pod tym linkiem i w zakładce Fintek Extra.