Partner serwisuVisa dla biznesu

Piaskownica Regulacyjna


Piaskownica Regulacyjna to specjalnie utworzone środowisko prawne, które umożliwia testowanie produktów finansowych oferowanych przez firmy wymagające nadzoru regulacyjnego np. ze strony Komisji Nadzoru Finansowego. Firmy uczestniczące w Piaskownicy Regulacyjnej mogą oferować usługi finansowe bez konieczności spełniania restrykcyjnych wymogów prawnych, ale tylko w ograniczonym zakresie.
Onfido pozytywnie przeszło testy w brytyjskiej piaskownicy regulacyjnej
June 18, 2020, 11:38 AM

Brytyjski fintech Onfido poinformował, że zakończył pilotaż w ramach brytyjskiej piaskownicy regulacyjnej swojego systemu do wielokrotnego potwierdzania tożsamości.

Rząd Hiszpanii przyjął projekt ustawy o piaskownicy regulacyjnej
March 10, 2020, 11:26 AM

Hiszpański rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest wsparcie transformacji cyfrowej, m.in. poprzez utworzenie piaskownicy regulacyjnej.

Nowa droga do innowacji finansowych. Rusza projekt wsparcia fintech z MF, EBOiR i UKNF
February 6, 2020, 6:19 PM

W siedzibie GPW odbyła się inauguracja projektu, którego celem jest wprowadzenie zmian regulacyjnych w zakresie #fintech #suptech #regtech oraz #sandbox.

Projekt "Piaskownica regulacyjna" potrwa 18 miesięcy
June 4, 2019, 7:25 PM

Z informacji Polityka Insight wynika, że prace nad polską piaskownicą regulacyjną ruszą w III kw. 2019 roku. Taką deklarację złożyła Magdalena Borowik z UKNF.

Unia Europejska chce jeszcze więcej piaskownic regulacyjnych
April 3, 2019, 2:31 PM

Komisja Europejska stawia na komunikację pomiędzy regulatorami na terenie Unii. W tym celu uruchomiono specjalne European Forum for Innovation Facilitators.

Piaskownica regulacyjna idzie do piachu? KNF wstrzymuje projekt
March 20, 2019, 1:38 PM

Komisja Nadzoru Finansowego odkłada w czasie start regulacyjnej piaskownicy, co ma związek z niedawnym zmianami w zarządzie. Zmianie uległy priorytety Urzędu.

Polskie fintechy aplikują do litewskiej piaskownicy
February 25, 2019, 10:27 AM

21 fintechów zgłosiło się do projektu LBChain - litewskiej piaskownicy skupionej na technologii blockchain. Wśród aplikujących firm są przedstawiciele takich krajów jak Polska, Belgia, Holandia, Serbia, Finlandia, Szwecja i Litwa. Platforma LBChain powstanie we współpracy z trzema dostawcami IBM Polska, Deloitte i Tieto Lietuva.

Piaskownica regulacyjna startuje już na początku 2019 roku
November 26, 2018, 3:44 PM

Fintechy przyciągają coraz większą liczbę inwestorów, stając przy tym coraz bardziej przyszłościową branżą. Wg badania CEE FinTech report przeprowadzonego przez Deloitte na 2,2 mld EUR aż ¾ wartości rynku Europy Środkowo-Wschodniej przypada na Polskę, Austrię i Czechy. Jedną z głównych barier rozwojowych dla polskich firm z sektora fintech był długi i sformalizowany proces przyznawania im licencji instytucji płatniczej. Postępowania licencyjne w Polsce trwały zwykle ponad dziewięć miesięcy. To nawet trzykrotnie dłuższy czas, niż w innych krajach Unii Europejskiej. Niebawem ma się to jednak zmienić. Rusza piaskownica regulacyjna, która znacznie ułatwi wejście na rynek młodym przedsiębiorcom związanym z branżą Technologii Finansowych.

Znamy pierwszych operatorów piaskownicy regulacyjnej [AKTUALIZACJA]
November 16, 2018, 2:37 PM

Bank Pekao i The Heart będą pierwszymi operatorami piaskownicy regulacyjnej dla fintechów tworzonej przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Co dalej z piaskownicą regulacyjną?
November 13, 2018, 11:15 PM

W świetle wydarzeń, które mocno uderzyły w reputację Komisji Nadzoru Finansowego, temat fintechów może zejść na dalszy plan. W końcu „nie ratuje się róż, gdy las płonie”. Co dalej z piaskownicą regulacyjną? Czy fintechy dostaną rykoszetem?

Co to jest piaskownica regulacyjna?
October 29, 2018, 10:16 AM

Piaskownica to pojęcie określające środowisko testowe. Pierwszy tego typu program w Europie powstał kilka lat temu w Wielkiej Brytanii. Obecnie trwa nabór członków do polskiego sandboxa, a pierwsze zakwalifikowane fintechy poznamy na początku przyszłego roku.

S&P podwyższył rating Polski z BBB+ do A-. Polska to jedna wielka piaskownica...
October 13, 2018, 8:59 AM

S&P podjął decyzję o podniesieniu ratingu Polski z poziomu BBB+ do A-. Polska znów zawitała do elitarnego grona państw z ratingiem z literką A. Ekonomiści uważają, że S&P niespełna trzy lata temu obniżając Polsce rating był zbyt zachowawczy.

Problemy brytyjskiej piaskownicy. Czy coś poszło nie tak?
October 10, 2018, 12:07 PM

W ostatnich miesiącach zapanowała prawdziwa moda na piaskownice regulacyjne. Już niebawem taki sandbox ma pojawić się w Polsce, a Europejski Urząd Nadzoru Bankowego zachęca inne kraje, aby udostępniały środowiska testowe fintechom. W tym kontekście warto wziąć pod lupę najstarszą piaskownicę w Europie.

Kraje Azji podążają za trendami i tworzą swoją piaskownicę regulacyjną
October 1, 2018, 2:41 PM

Asean Financial Innovation Network uruchomiła API Exchange, rynek transgraniczny i piaskownicę dla instytucji finansowych i firm fintechowych, które współpracują przy projektach integracji finansowej.

Bank Litwy startuje ze swoją piaskownicą regulacyjną
September 27, 2018, 10:53 AM

Wkrótce litewskie startupy fintechowe będą mogły testować swoje rozwiązania i produkty pod nadzorem banku centralnego. Składanie wniosków o wpis do piaskownicy regulacyjnej Banku Litwy rozpoczyna się w dniu 15 października 2018 r.

Regulacyjna zabawa z piaskownicą...
September 25, 2018, 11:23 AM

Przyszłość polskiego sektora innowacji finansowych, a w szczególności wirtualnej piaskownicy, była tematem debaty „Rola państwa i uczestników rynku w budowie silnego sektora innowacji finansowych w Polsce”.

Polska piaskownica regulacyjna ruszy już za dwa tygodnie?
September 5, 2018, 12:53 PM

Piaskownica regulacyjna w Komisji Nadzoru Finansowego ma wystartować już w połowie września.

Piaskownica regulacyjna już jesienią? Ważne spotkanie w KNF
July 17, 2018, 3:33 PM

Dzisiaj w Komisji Nadzoru Finansowego odbyła się druga tura konsultacji z akceleratorami w sprawie piaskownicy regulacyjnej. Niewykluczone, że program ruszy już jesienią.

KNF po raz kolejny potwierdza - będzie regulacyjna piaskownica
April 6, 2018, 3:18 PM

Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski po raz kolejny zapowiedział wdrożenie regulacyjnej piaskownicy w Polsce. W jej ramach fintechy mogłyby testować swoje rozwiązania bez ponoszenia ryzyka regulacyjnego.