W II kwartale 2021 roku przychody Amazona wyniosły dokładnie 113,08 mld USD, chociaż analitycy liczyli na wpływy w wysokości 115,2 mld dolarów. Obecny poziom przychodów firmy Jeffa Bezosa to wzrost o około 27% rok do roku, co oznacza istotne spowolnienie w porównaniu do wzrostu z II kwartału 2020 – wtedy przychody wzrosły o imponujące 41% r/r. O sprawie pisze CNBC.

Okres sporych zmian w Amazonie

W trakcie prezentacji wynikowej Brian Olsavsky, CFO Amazona, gorsze wzrosty rok do roku tłumaczył lockdownem i pandemią COVID-19. Przy okazji zapowiedziano także prognozowane przychody na III kwartał bieżącego roku. Mają one wynieść w granicach 106-112 mld USD – byłby to wzrost o 10-16% r/r. Z kolei analitycy spodziewają się przychodów na poziomie 119,2 mld USD.

Ostatnie miesiące to czas sporych zmian w szeregach amerykańskiego giganta. Jeff Bezos z dniem 5 lipca przekazał stery w firmie nowemu szefowi – zastąpił go Andy Jassy. Do tej pory był on odpowiedzialny za rozwój Amazon Web Services, czyli najbardziej dochody dział całej grupy.

Obecnie spółka jest wyceniana na około 1,75 biliona dolarów. Od początku bieżącego roku Amazon działa także na polskim rynku, udostępniając swój marketplace.