Do tej pory Amazon zapowiadał, że po powrocie do biur praca będzie prowadzona w modelu hybrydowym – minimum trzy dni w tygodniu trzeba będzie spędzić w siedzibie firmy. Nowe wytyczne dotyczą pracowników biurowych i inżynierów. Będą oni mogli pracować w 100% zdalnie.

Amazon rozszerza możliwość pracy zdalnej

O sprawie informuję m.in. Reuters i The Seattle Times. Dyrektorzy poszczególnych działów będą mieli swobodę w podejmowaniu decyzji, czy ich zespoły mogą kontynuować pracę zdalną (pod warunkiem, że pracownicy w razie konieczności stawią się biurze).

Nowa polityka Amazona dotyczy tylko niektórych pracowników. Większość z ponad 1 mln osób zatrudnianych przez firmę nie ma możliwości pracy zdalnej. Mowa tutaj o ludziach wykonujących swoje obowiązki w magazynach, czy o kurierach dostarczających towary do klientów.

W siedzibach Amazona w Seattle i pobliskim South Lake Union pracuje około 50 tys. osób – są to głównie inżynierowie i pracownicy biurowi. To w ich przypadku dyrektorzy będą mogli podjąć decyzję o pracy zdalnej. Niemniej potencjalny brak ich obecności w biurze zaszkodzi pobliskim restauracjom i innym punktom handlowo-usługowym.

Decyzja Amazona o rozszerzeniu możliwości pracy zdalnej nie powinna jednak zaskakiwać. To kierunek, w którym podążają także inni giganci technologiczni. W zeszłym miesiącu Microsoft ogłosił, że odkłada ponowne otwarcie biur na czas nieokreślony.