Aplikacja mZUS jest przeznaczona dla osób, które mogą skorzystać z programów świadczeń dla rodzin, tj. świadczenia wychowawczego 500+ oraz świadczenia dobry start 300+ – czytamy w komunikacie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS uruchomił własną aplikację mobilną

Aby móc korzystać z aplikacji mZUS, należy po zainstalowaniu połączyć ją ze swoim profilem na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Można to zrobić logując się do PUE ZUS na dowolnym urządzeniu. W tym celu, po zalogowaniu, wystarczy w zakładce „Ustawienia” wybrać „Urządzenia mobilne” i dodać smartfon, na którym została zainstalowana aplikacja.

W kolejnym kroku konieczne będzie zeskanowanie kodu QR wygenerowanego na PUE ZUS lub wpisanie otrzymanego kodu ręcznie. Cały proces aktywacji został szczegółowo opisany i przedstawiony na ekranie startowym aplikacji. Aplikacja poprosi także o nadanie kodu PIN. Użytkownik ma do wyboru również identyfikację za pomocą danych biometrycznych.

Jeśli chodzi o funkcje dostępne w aplikacji, to ich katalog jest na ten moment dość skromny. Za pomocą mZUS można złożyć wniosek o świadczenia 500+ i 300+. Można także śledzić status wysłanych wniosków oraz sprawdzić informacje o wypłacie świadczeń. Dostępny jest także podgląd wiadomości, które pojawiły się na profilu PUE ZUS użytkownika.

W mZUS wyświetlają się powiadomienia, na przykład o nowym okresie świadczeniowym. Wśród dostępnych opcji jest także możliwość nawiązania połączenia telefonicznego z infolinią ZUS. To zaledwie pierwsze funkcje – Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapewnia, że w przyszłości aplikacja zostanie rozbudowana.