Już 7 sierpnia w aplikacji mObywatel rusza tymczasowe prawo jazdy. Będzie ono dostępne  po zdanym egzaminie na prawo jazdy. Warunkiem jest wprowadzenie przez egzaminatora pozytywnego wyniku egzaminu. Zamiast czekać 30 dni na wydanie plastikowego dokumentu, będzie można od razu prowadzić pojazdy. Wystarczy ściągnąć aplikację (jest dostępna w sklepach Google Play oraz App Store) i dodać dokument – tymczasowe prawo jazdy.

To nie jedyna nowość – w ubiegłym tygodniu ruszył bezpieczny autobus, czyli usługa, która pozwala sprawdzić, czy autobus, do którego wsiadamy ma ważne badanie techniczne, czy ma wykupioną polisę OC i czy wszystko w porządku, jeżeli chodzi o rejestrację.

Obecnie trwają prace nad wdrożeniem możliwości zastrzegania numeru PESEL. Będzie można to zrobić stacjonarnie (w oddziale banku, placówce pocztowej lub urzędzie gminy), ale też online – na stronie internetowej gov.pl lub za pomocą aplikacji mObywatel. Ma to uchronić obywateli np. przed zaciąganiem pożyczek na ich dane.

Od 14 lipca mDowód jest „pełnoprawnym dokumentem tożsamości w Polsce”. Z danych Ministerstwa Cyfryzacji wynika, że aplikację ściągnęło 1,7 mln osób. –  mObywatel ma być docelowo najprostszym, najbardziej popularnym kanałem komunikacji pomiędzy państwem a wszystkie instytucjami publicznymi – zapewnia szef resortu Janusz Cieszyński.