Po wpisaniu do systemu pozytywnego wyniku egzaminu w aplikacji mObywatel pojawią się stosowne informacje. Dzięki nim świeżo upieczony kierowca będzie mógł pobrać tymczasowe prawo jazdy. Będzie to możliwe w przypadku wszystkich dostępnych kategorii. W oparciu o tymczasowe prawo jazdy będzie można prowadzić samochód przez 30 dni. Usługa ma być dostępna w aplikacji mObywatel 2.0 już od sierpnia.

Tymczasowe prawo jazdy w aplikacji mObywatel 2.0

Obecnie po zdaniu egzaminu na prawo jazdy trzeba zgłosić chęć wyrobienia dokumentu do wydziału komunikacji w urzędu miasta lub starostwa powiatowego. Po wpisaniu pozytywnego wyniku do systemu takie informacje trafiają do urzędu, a następnie do Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych. Tam produkowany jest dokument, który następnie należy odebrać w urzędzie. Po wykonaniu tych kroków można także korzystać z cyfrowego mPrawaJazdy. Z danych resortu cyfryzacji wynika, że taki elektroniczny dokument posiada już 5 mln kierowców.

Teraz dzięki nowej aplikacji mObywatel 2.0 świeżo upieczeni kierowcy będą mogli wsiąść za kółko nieco szybciej. Po zdanym egzaminie wyniki pojawią się w systemie i na ich podstawie będzie możliwość pobrania tymczasowego prawa jazdy. Sama procedura wyrobienia tradycyjnego dokumentu pozostanie bez zmian.

Nowa aplikacja mObywatel 2.0 będzie dostępna już do 14 lipca. Najważniejsza zmiana to zrównanie elektronicznego dowodu osobistego (mDowód) z jego plastikowym odpowiednikiem. Będą to jednak dwa osobne dokumenty. Warto jednak pamiętać, że cyfrowy dokument nie będzie ważny poza Polską, a banki zaczną go honorować dopiero po 31 sierpnia bieżącego roku.