Klienci PKO Banku Polskiego, korzystający z analizy wydatków za pomocą Asystenta głosowego IKO, mogą teraz dokładniej kontrolować stan swoich finansów. Zyskali możliwość podsumowania szczegółowo swoich płatności kartą, w podziale na kategorie takie jak: „Zakupy”, „Usługi”, „Rozrywka”, „Transport”, „Podróże”, „Zdrowie i uroda” oraz uzyskania jeszcze bardziej precyzyjnych informacji w podziale na 29 podkategorii.

Przykładowo, aby zobaczyć wydatki, które należą do kategorii „Zakupy” wystarczy zapytać „Ile wydaję na zakupy?” lub bardziej szczegółowo np.: „Ile wydaję na żywność?”, „Ile wydaję na ubrania?”, „Ile wydaję na zakupy w Internecie?” (podkategorie: „Produkty spożywcze”, „Odzież i obuwie”, „Zakupy internetowe”, „Elektronika”, „Dom i ogród”, „Prasa i książki”).

Nowe funkcje w Asystencie głosowym IKO od PKO BP

Kwoty wydatków w poszczególnych kategoriach i podkategoriach są prezentowane graficznie – w postaci wykresów oraz podsumowania, które Asystent głosowy przekazuje w formie mówionej i tekstowej.

Użytkownik IKO, aby zobaczyć analizę płatności według kategorii, powinien zapytać Asystenta głosowego np. ,,Ile wydałem?”, wybrać opcję „Analiza płatności kartą z podziałem na kategorie” i rodzaj analizy „Ogólna”, a następnie podać okres, za jaki chce zobaczyć analizę wydatków, np. „poprzedni miesiąc”. Po wyświetleniu wyników może też zmienić dane klikając w przycisk „Zmień założenia analizy”, który jest pod wykresem lub mówiąc np.: „Zmień okres”.

Z kolei, aby zobaczyć bardziej szczegółową analizę płatności według podkategorii użytkownik IKO po zadaniu pytania o wydatki i wybraniu opcji „Analiza płatności kartą” jako rodzaj analizy powinien wybrać „Szczegółowa” i podać okres np. „6 miesięcy”, po wyświetleniu wyników także może zmienić założenia analizy. Może też zapytać Asystenta jednym zdaniem np.: „Ile wydałam na paliwo w ostatnich 3 miesiącach?”.

Asystent głosowy działa w aplikacji IKO od ponad dwóch lat. Od momentu uruchomienia do końca 2022 roku przeprowadził już 2,5 mln rozmów z klientami, obecnie jest to 150 tys. dialogów miesięcznie. Odnotowano w nim też prawie 5 mln wypowiedzi użytkowników. Na początku rozumiał ponad 70, a obecnie 310 tematów rozmów prowadzonych językiem naturalnym (wystarczy powiedzieć np. „pchnij stówkę do Janka”) i nadal będzie ich przybywać. Asystent ma 920 tys. unikalnych użytkowników.