Jeśli klient płacił w różnych punktach należących do jednego sprzedawcy, Asystent głosowy w IKO podsumuje te wydatki na poziomie całej sieci (np. kilka stacji paliw tej samej firmy). Analiza może obejmować różne okresy (od jednego miesiąca do roku) i wszystkie konta klienta.

Asystent głosowy IKO przeanalizuje płatność u dowolnego sprzedawcy

Od września ubiegłego roku za pomocą Asystenta głosowego w IKO, klienci mogą sprawdzić, ile wydają na zobowiązania kredytowe, płatności kartą, przelewy czy wypłaty z bankomatów.

– Teraz ta funkcja została rozszerzona, więc klienci mogą przeanalizować płatności kartą jeszcze dokładniej – wystarczy, że zapytają ile wydali w konkretnym czasie, na przykład przez ostatnie 6 miesięcy u wskazanego sprzedawcy. Klient może zobaczyć wydatki u każdego sprzedawcy, u którego zapłacił kartą. To bardzo przydatne w obecnych czasach rozwiązanie, które pomaga w zarządzaniu budżetem domowym i ułatwia planowanie przyszłych wydatków– podkreśla Dawid Kin, Dyrektor Biura Rozwoju Sztucznej Inteligencji w PKO Banku Polskim.

Aby zobaczyć podsumowanie wystarczy zapytać Asystenta „ile wydałem na stacji X w ostatnim roku?” albo napisać „pokaż wydatki w Y w ostatnich 3 miesiącach”. Użytkownik IKO musi podać Asystentowi nazwę albo markę: sieci handlowej, cukierni, stacji paliw, restauracji lub innego sprzedawcy. Może zrobić to w jednym zdaniu lub zacząć od prostego „ile wydaję” i odpowiadać na pytania Asystenta. Analiza obecnie uwzględnia wydatki dokonane za pomocą kart płatniczych (debetowych i kredytowych), nie obejmuje przelewów wykonanych z konta oraz płatności w obcej walucie.

Asystent głosowy IKO ma ponad pół mln użytkowników

Z Asystentem głosowym w IKO użytkownicy aplikacji mobilnej PKO Banku Polskiego mogą rozmawiać już od ponad półtora roku. Od momentu uruchomienia przeprowadził już ponad 1,4 mln rozmów z klientami, obecnie jest to około 90 tys. dialogów miesięcznie. Odnotowano w nim też ponad 2,8 mln wypowiedzi użytkowników. Na początku rozumiał ponad 70 tematów rozmów, teraz jest ich ponad 300 i będzie ich sukcesywnie przybywać. Asystent ma już ponad pół miliona unikalnych użytkowników.

Przy pomocy Asystenta, oprócz analizy wydatków i oszczędności, można m.in. zrobić przelew zwykły do odbiorcy zdefiniowanego lub na numer konta, zrobić przelew na telefon, sprawdzić stan konta, przeszukać historię konta, doładować telefon, zapłacić BLIKIEM, spłacić kartę kredytową lub zmienić limity transakcyjne na karcie. Wspieranych przez asystenta funkcji ma stopniowo przybywać.

W przyszłości będzie można przeanalizować za pomocą Asystenta głosowego IKO kategorie i podkategorie wydatków, czyli sprawdzić i porównać ile pieniędzy użytkownik przeznaczył np.: na paliwo, artykuły spożywcze czy zakup odzieży. Bank planuje też rozszerzenie tej funkcji o kolejne typy transakcji, np.: przelewy, możliwość zobaczenia pełnej, szczegółowej listy operacji z danego sklepu oraz analizę i porównanie wydatków u kilku sprzedawców.