Atom Bank zaprezentował roczne wyniki finansowe na koniec marca 2021 roku. Wynika z nich, że firma zamknęła ten okres ze stratą 36 mln GBP – rok wcześniej strata wyniosła 46 mln funtów. Poprawa wyników miała wynikać między innymi ze zwiększonego popytu na kredyty, wynikającego z pandemii COVID-19.

Atom Bank celuje w rentowność i wejście na giełdę

Teraz celem Atom Banku jest osiągnięcie rentowności i notowanie zysków z miesiąca na miesiąc. Docelowo taki stan rzeczy ma nastąpić w 2022 roku. Dzięki temu na przełomie lat 2022/2023 fintech będzie mógł wejść na giełdę. Obecnie Atom zatrudnia 400 osób, a na rynku działa od 2016 roku. To challenger bank, czyli bank dostępny tylko w aplikacji mobilnej.

– Pomimo, że wciąż notowaliśmy straty, to w ostatnim czasie znacząco zmieniła się dynamika naszego biznesu. Dzięki temu zamierzamy osiągnąć rentowność i znajdować się na plusie co miesiąc już w trakcie 2022 roku – mówi Mark Mullen, CEO Atom Banku (zdjęcie główne).

W kwietniu Atom Bank pozyskał 40 mln GBP dofinansowania, ale pomimo tego jego wycena spadła o połowę. Wynikało to z problemów jednego z głównych udziałowców spółki, który po rebrandingu i zmianie strategii nie wziął udziału we wspomnianej rundzie inwestycyjnej.

Atom zamierza podążać śladem innego challenger banku, który rentowność osiągnął w listopadzie 2020 roku. Mowa o Starling Bank, który kilka miesięcy temu pozyskał 50 mln USD od Goldmann Sachs.

Challenger banki celują w polski rynek

Obecnie Atom Bank skupia się między innymi na budowaniu zespołu w Polsce. Fintech zamierza stworzyć nad Wisłą zespół programistów. Ma on liczyć około 30 osób, które będą zajmować takie stanowiska jak Android Developer, iOS Developer, Java Developer, .NET Developer, Python Developer, ReactJs Developer, Go Lang Developer, czy SRE Engineer.

Z kolei kilka tygodni temu działalność w Polsce rozpoczął inny challenger – Aion Bank. Fintech współtworzony przez Wojciecha Sobieraja, byłego prezesa Alior Banku, na początek oferuje wysoko oprocentowane konta oszczędnościowe, nielimitowany dostęp do globalnych inwestycji i wymianę walut po kursie międzybankowym, bez spreadów.