W pierwotnej wersji komunikatu RPO wskazywał, że potencjalne naruszenia mają dotyczyć mBanku i Compensy. Następnie komunikat został jednak zmieniony i w jego finalnej wersji jest mowa tylko o „bankach i ubezpieczycielach”. Do sprawy odniósł się sam mBank, do czego wrócimy pod koniec tego artykułu.
RPO bierze pod lupę pozyskiwanie danych medycznych przez banki
Z wniosków składanych do RPO ma wynikać, że banki i ubezpieczyciele żądają od przyszłych kredytobiorców nieuzasadnionych medycznie badań laboratoryjnych, radiologicznych (np. zdjęć rentgenowskich) oraz przymusowego testu na HIV. W ocenie wnioskodawców tego rodzaju praktyki nie są uzasadnione medycznie; mają też być przekazywane bez adekwatnych zabezpieczeń dla przesyłania dokumentacji medycznej.
Wnioskodawcy wskazują m.in. na naruszenie: tajemnicy lekarskiej, Konstytucji RP, rozporządzenia RODO, czy karty praw podstawowych Unii Europejskiej. Wskazują, że badania radiologiczne mogą być zlecane wyłącznie przez osobę z kwalifikacjami medycznymi, a pacjent musi być poinformowany o ryzyku i wyrazić na to zgodę, a test na HIV może być wykonany tylko za zgodą pacjenta
Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich zwraca się do Urzędu Ochrony Danych Osobowych i Rzecznika Finansowego.
mBank odpowiada na komunikat Rzecznika Praw Obywatelskich
W odpowiedzi na komunikat Rzecznika Praw Obywatelskich na stronie biura prasowego mBanku pojawiło się następujące oświadczenie. Po jego publikacji treść komunikatu RPO została złagodzona i usunięto z niego nazwy firm.
„mBank ani mBank Hipoteczny nigdy nie uzależniały udzielenia kredytu od przeprowadzenia jakichkolwiek badań medycznych. Skierowanie na badania medyczne wysyłał ubezpieczyciel w ramach standardowej procedury związanej z zawarciem ubezpieczenia.
Przyznanie kredytu nie zależało od tego czy klient przystąpi do ubezpieczenia. Było to ubezpieczenie dobrowolne, na które osoba wyrażała zgodę, gdy wnioskowała o kredyt. mBank na żadnym etapie nie wymagał badań medycznych. Gdy klient był zainteresowany dobrowolnym ubezpieczeniem na życie, wypełniana była ankieta medyczna. Została ona sporządzona na formularzu dostarczonym przez Towarzystwo Ubezpieczeń (zgodnie z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia). Ewentualne skierowania na badania były wydawane wyłącznie przez Towarzystwo Ubezpieczeń i tylko w określonych przypadkach – co jest standardową procedurą stosowaną przez ubezpieczycieli. Bank nie uczestniczył w organizacji badań ani nie miał dostępu do ich wyników.
Ubezpieczenie, do którego odnosi się Biuro RPO, oferowane było opcjonalnie dla wniosków kredytowych złożonych do końca marca 2015 roku” – czytamy w komunikacie biura prasowego mBanku.