Od czerwca 2012 roku liczba zatrudnionych w bankach zmniejszyła się już o ponad 33 tys. osób. Systematycznie ubywa etatów w oddziałach banków. Od kilku lat większość pracowników bankowości stanowią osoby zatrudnione w centralach (około 81 tys.).

Najnowsze opracowanie KNF na temat sektora bankowego można pobrać tutaj.

Ubywa placówek bankowych i ich pracowników

Z danych KNF wynika, że czerwiec 2022 roku przyniósł zamknięcie kolejnych 21 oddziałów bankowych. W tym czasie zlikwidowano także 47 przedstawicielstw, filii, ekspozytur i innych placówek obsługi klienta. W efekcie zatrudnienie w bankowości w ciągu miesiąca zmniejszyło się o prawie 100 pracowników.

To nie koniec cięcia etatów przez banki. W maju do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie wpłynął oficjalny zamiar przeprowadzenia zwolnień grupowych w PKO Banku Polskim. Do końca roku mogą one objąć nawet 500 pracowników. O sprawie jako pierwszy pisał portal Bankier.pl.

Wśród przyczyn kurczenia się sieci oddziałów bankowych najczęściej wymienia się rewolucję technologiczną oraz zmianę preferencji klientów. Coraz częściej wolą oni załatwiać sprawy korzystając z bankowości mobilnej i internetowej. W związku z tym pojawiają się nowe rozwiązania jak wirtualny oddział.