Wskaźnik Fear & Greed Index powrócił do poziomu skrajnego strachu. Przy odnotowanych 20 punktach na skali, inwestorzy wydają się przekonani, że rynek będzie dalej spadał. Indeks spadł o 5 punktów w stosunku do poprzedniego tygodnia i o 27 punktów od najwyższego poziomu w sierpniu.

Bitcoin po świetnym lipcu powrócił do spadków

Najpopularniejsza kryptowaluta świata sierpień zamknęła ze stratą około 14 proc. Również na wykresie tygodniowym bitcoin zamknął się niedźwiedzio, co może stwarzać większą presja spadkową w najbliższym czasie. Na rynku ciągle nie widać śladów silnego popytu, a ryzykowne aktywa tracą w obliczu niepewnej sytuacji makroekonomicznej oraz ciągle zaostrzającej się sytuacji geopolitycznej

Na wykresie tygodniowym BTC widać silne odrzucenie od oporu na granicy 25 tys. dolarów, co gwałtownie zepchnęło cenę do obszaru 20 tys. dolarów. Bitcoin znalazł się dodatkowo ponownie poniżej swojej 200 – tygodniowej średniej kroczącej. Dopiero trwałe odbicie od niej mogłoby zwiastować zmianę długoterminowego trendu.

Na wykresie dziennym bitcoin nadal konsoliduje w okolicach 20 tys. dolarów i walczy o utrzymanie wsparcia. Główną przeszkodą dla byków jest obecnie opór tuż poniżej poziomu 22 tys. dolarów.

ETH odbija się od ważnego wsparcia

Ethereum utraciło wzrostowy impet po osiągnięciu poziomu 2 tys. USD i powróciło do wsparcia linii trendu wzrostowego. ETH obecnie konsoliduje w obszarze wsparcia powyżej 1400 dolarów, a przebicie poniżej popchnęłoby cenę w kierunku 1300 dolarów. Ruch w przeciwnym kierunku może wywindować kurs ETH do poziomu 1750 dolarów.

Pozytywną informacją dla ethereum jest fakt, że cena odbiła się od ważnej 100–dniowej średniej kroczącej. Oznacza to, że byki nadal kontrolują sytuację. Na wykresie o niższej ramie czasowej, ETH formuje mniejszą formację klina. Zbiegające się linie trendu zawężają się, co sugeruje, że w kolejnych tygodniach może nastąpić wybicie.

ADA w oczekiwaniu na Hard Fork Vasil

Cena ADA już od połowy sierpnia konsoliduje wokół poziomu 0,45 dolarów w oczekiwaniu na aktualizację Vasil Hard Fork. Według zespołu IOHK, nowa aktualizacja może zostać wypuszczona w ciągu najbliższych kilku tygodni, o ile sieć nie napotka żadnych problemów.

Vasil Hard Fork ma wprowadzić krytyczne ulepszenia do istniejącego ekosystemu Cardano. Aktualizacja zasadniczo poprawi funkcjonowanie całej sieci wraz z rozwojem inteligentnych kontraktów i DApps.

Komentarz opracował Lukas Enzersdorfer-Konrad, szef ds. rozwoju produktu oraz zastępca dyrektora generalnego Bitpanda. Niniejszy materiał jest jedynie komentarzem do sytuacji rynkowej i nie stanowi analizy finansowej ani rekomendacji.