O tym, że BLIK planuje wprowadzenie do swojej oferty rozwiązań BNPL wiadomo już od kilku miesięcy. Mówił o tym m.in Dariusz Mazurkiewicz, prezes PSP, w rozmowie z Fintek.pl w październiku 2021 roku.

BLIK stawia na odroczone płatności

– Sposób płatności to jeden z najbardziej istotnych czynników w procesie zakupowym. A ostatni boom na rynku e-commerce przyzwyczaił konsumentów do wyboru w tej kwestii. Moim zadaniem będzie zbudowanie nowego, pożądanego przez konsumentów modelu finansowania – mówi Witold Litaszewski, dyrektor departamentu finansowania konsumenckiego w Polskim Standardzie Płatności, operatorze systemu BLIK.

Witold Litaszewski to ekspert w zakresie zarządzania ryzykiem, ze szczególnym uwzględnieniem ryzyka kredytowego, z kilkunastoletnim doświadczeniem nabytym w instytucjach finansowych. W latach 2018-2021 pracował w Idea Bank S.A. jako Dyrektora Zarządzającego Pionu Ryzyka, gdzie odpowiadał za obszary ryzyka kredytowego i finansowego, decyzji kredytowych oraz windykacji. W latach 2010 -2018 pracował w Banku Ochrony Środowiska, gdzie kierował wydziałami procesów i wyceny ryzyka kredytowego, a następnie jako Dyrektor Biura Walidacji Modeli.

Litaszewski specjalizuje się w projektowaniu procesów oceny ryzyka, budowie i walidacji modeli wspierających pomiar ryzyka, a także automatyzacji i optymalizacji procesów decyzyjnych. Brał udział się w szeregu wdrożeń w tych obszarach. Jest absolwentem Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie studiował na kierunku Finanse i Bankowość.